islam felsefesi - youreads  1. "bana göre islamla felsefenin yanyana gelmesi bugün için lüzumsuz bir entelektüel faaliyet."

    benim de katıldığım bir görüş. tabii bunu söyledikten sonra üzerinde uzunca durmak yapacağım şey olmazdı. felsefe, öğrenme merakıdır diyor sokrates. tanım bundan ibaret olmasa da hak veriyorum. islam ve diğer dinlerin felsefeden uzak olmalarının sebebi islamda aklın reddidir. bilmeniz, yapmanız gereken şeyler size söylenmiştir. üzerine koyacağınız her şey haramdır, küfürdür. hadi denediniz, gene de anlamadığınız, anlayamayacağınız bir varlık ve dünya hakkında olacağı için mantıklı dahi olsanız yanlıştır. (cüzi irade) bunun yanında felsefe ve filozoflar islam için tehdittir. (bediuzzaman said nursi) bu sadece islam için de geçerli değil, avrupa'da da dindarların 20.yy'da insanları yoldan çıkaran filozoflarla çetin bir mücadelesi vardır. tabii şiddet falan söz konusu değildir.

    felsefenin tek alanı din değildir evet hakikat, doğruluk, ahlak ve hatta estetik gibi kavramları düşünürken, tartışırken karşınıza sürekli tanrılar çıkacak ve size dur diyecekler. bu yüzden islam felsefesi bana makul gelmiyor. dahası bunu modern müslümanların romantik bir hareketi, masum ve safça buluyorum. ciddiye almıyorum bittabii.