istanbul teknik üniversitesi - youreads 1. rektürünün kampuste cami yapılmasının planlandığını, talep olması halinde sinegog bile! ^:evet bile demiş^ yapabileceklerini açıklamasının ardından öğrenciler tarafından budist tapınağı yapılması için kampanya başlatılmıştır. rektör eyyam peşinde koşarken sert kayaya çarpmış sanırım. bu arada budist tapınağı için sunulan talep camiyi geçmiş. öğrencilerden bazılarının açıklamaları şöyle;- dini ihtiyaçlarımı yerine getiremiyorum en yakın budist tapınağı 2000 km ötede kalıyor öğle tatillerinde gidip gelemiyorum.- konfüçyanizm, taoizm ve budizm’le ilgileniyorum. dini vecibelerimi yerine getirebileceğim bir alan olsa çok iyi olurdu.- yüce siddharta aşkına rica ediyorum.- budistlerin ibadet hakkının devlet güvencesi altına alınmadığı günümüzde üniversitenin yenilikçi ve laik bir adım atarak budistlere özgürlük sunmasını istiyorum.
  one
 2. türkiye'de budist bir kitle vardır ama pek sokağa çıkmazlar, o yüzden görmezsiniz. az çekmediler darbeci vesayetçi ulusalcı kemalist zihniyetten. nihayet örgütlenip haklarını aramağa başlamışlar, pek sevindim.
  mutlu
 3. öğrencilerin trollemesi ve rektöre nefret kusmasıyla son zamanlarda garip şeyler olan okuldur.

  ben dini bütün bir adam değilim, akp'yi de günahım kadar sevmem. itü'nün rektöründen de nefret ederim. ya ama aga bu nedir ya. ülkedeki müslüman kesim ortada. adam cami yapacak kılacak namazını. ytü'de 2 tane var, biri tarihi - restore edilmiş ama kullanılmıyor, birini de yeni yapıyorlar. bir zararını görmedim. hadi rektör malın biri, niye cami yapıyorsunuz sorusuna ılımlı, totoş bir yaklaşımda bulunmaya çalışmış. "talep gelirse sinagog bile yaparız lölölö" diye. tamam da siz niye trollüyosunuz adamı. birden budistler türemiş itüde. yav he he hepiniz budistsiniz he. okey ben de sevmiyorum adamı, hükümeti ama müslümanlar var aga memlekette. bırakın yapsınlar, dikilen cami sizi niye geriyo ki ben onu anlamadım. gerçi şöyle bi hesap da var, cami yapacağına önce bilmem nereyi daha iyi yap diye. evet haklısın, keşke ytü'deki tarihi camiyi açsalar, yenisini yapmak yerine ona harcadıkları paraya stadyum yapsalar, ne bileyim tuvaletleri yenileseler. ama adamlar camiyi illaki yapacak, sen cami yapma diye isyan etmiyorsun, o zaman budist tapınağı da yap diyorsun. adam yapmayınca da "vay hani yapıcaktın pis yalançı" diye bağırıcaksın. adamı yalancı çıkartmış olucaksın. ya adamlar zaten yalancı, bunu sen de ben de biliyoruz, bilmeyen kesimlerin de öğrenmeye niyeti yok zaten. bak dayı resmi gazeteye inanmıyor. enerjinizi sarfetmeyin böyle gençler, başka bir şey yapın orda direnelim hep beraber. bırak yapsın camisini, engelleyemezsin zaten. he yarın öbür gün tayyip çıkıp camilerimizde akışkanlar mekaniği çalıştılar diye inler mi, inleyebilir. siz de dikkatli olun azıcık. öptüm bay.
 4. "ülkedeki müslüman kesim" ex definitio bir kesim zaten. o kesim var, en çok da o kesim var, en başta da o kesim var. çalsa da var, çırpsa da var, yalanda var, riyada var, her türlü pislikte var. ama olsun var bir kere, birinci maddemiz bu, en başa bunu yazarız, gerisine ondan sonra bakarız. "zararı yok" bu kesimin, faydası saymakla bitmez: yeme-içmeden giyim-kuşama, eğitim-öğretimden alım-satıma her alanı kuşatan, belirleyen ali, ulvi, iyi, güzel, doğru, haklı standartları koyuvermiş bizler için, rahat ediyoruz, bunca şeye kafa yormaya gerek kalmıyor, kesimle iyi geçiniver işte canım."müslümanlar var" ama budistler troll zortlatması. zorunlu din derslerinde, imam hatiplerde senelerdir budist öğretisi, dalay lama biyografisi, tibet gezileri kasıyoruz halkımız rağbet etmiyor işte, neyin peşindesiniz alooo, yalanın saltanatını mı yıkacaksınız? yemez bizim halkımız bu anarşik ayakları, dinine diyanetine sırt çevirmez, yalansa yalan dolansa dolan, budistlerden mi çaldı hem çaldıysa bizden çaldı!
  mutlu
 5. caminin üniversitede ne işi var ? kaldı ki ibadet ile ilgili bir çalışma yapılacaksa ki neden yapılmaması gerektiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. bütün ibadet binalarının aynı anda kurulması gerekir. kilise, sinagog, sunak,vimona, jinja pagoda, gurdvaralar bunlardan bazılarıdır. ayrıca dünyada ilk 500 e giremeyen bir üniversitenin bu tür şeylerle uğraşmasıda bana sorarsanız ortamı germek ve islamizmi dinlemeyen insanları üniversiteden uzaklaştırarak, üniversiteleri içleri boş, hiç bir şey üretemeyen islamist insanlarla doldurmaktır. ülkemizde bu tür şeyler sistematik olarak uygulanıyor. bu oyuna gelmek istemeyen aydın insanlarsa rektörlerinin yalan söylediklerini biliyorlar ancak bu yalanı herkese göstermek için imza topluyorlar.
 6. uzun zamandır gördüğüm en güzel protestoya ev sahipliği yapan okuldur. cami yapılsın yapılmasın tartışmasına girmek istemiyorum ama bu kampanyayı başlatan gençler nasıl gündeme geleceklerini çok iyi biliyorlar. ayrıca mehmet karaca'nın toplanılan imzalara nasıl bir cevap vereceğini sabırsızlıkla bekliyorum.
 7. bir ytü'lü olarak yukarıda yazılanı görüyor ve arttırıyorum. ülkenin en iyi üniversitelerinin bahsedildiği gibi pek çok sorunu var. laboratuvarlar -ileride lab diye anılacak- yıkıldı, yerine yenisi yapılıyor, inşaasına lablardan çok daha sonra başlanan caminin dış inşaası komple tamamlandı, lablar hala çırılçıplak, iskelet, taşıyıcı blok ehiekeiehi modunda takılıyor. her şeyimiz tammış gibi mescidimiz varken cami dikiyoruz. işin ilginci kampüste tarihi bir cami var, restore edilmiş şekilde duruyor. onu kullanıma açın aga niye yenisini yapıyorsunuz.

  neyse muhabbet itüden dışarı kaçtı.
  ayrıca adamları mescit kesmiyor, camide kılınca +30% exp falan veriyor heralde.
  üniversite içine yapılacak olan camide megafonlardan 5 vakit ezan sesi vermek ve hutbe dinletmek de absürt kaçar diye düşünüyorum. bu kadarını da akıl edip yapmazlar inşallah diyerek kendi okulumun davutpaşa kampüsündeki cami inşaasını izliyorum. bakalım komşunun başına ne gelecek, hayırlısı.

  azıcık da itü hakkında bilgi gireyim;
  istanbulda ayazağa, gümüşsuyu, maçka, taşkışla ve tuzla olmak üzere 5 kampüste eğitim - öğretim yapan ilim irfan yuvası. bir beşiktaş atatürk anadolu mezunu olarak söyleyeyim, itüye her yıl ortalama 44 öğrenciyle, en çok öğrenci veren lise burasıdır. bu sayıyı 43'le kadıköy anadolu izler. bak yine konunun dışına çıktım. neyse öyle işte.
 8. 1770'te osmanlı donanmasının çeşme'de yakılması üzerine iii. mustafa tarafından 1773 yılında mühendishane-i bahri humayun adıyla kurulan ilim irfan yuvası.
 9. yüreğimin yarısını gümüşsuyunda bırakmama sebep olan üniversite.
 10. girmek ayrı dert çıkmak ayrı dert.

  kazananlara allah sabır versin.