it's a mad mad mad mad world - stanley kramer - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
it's a mad mad mad mad world - stanley kramer
bir otoyolda trafik kazası geçiren smiler grogan ölmeden önce sakladığı yüklü miktarda paranın yerini söyler ve bunu duyan herkes aynı anda çılgın bir yarışa başlar.
 1. stanley kramer filmleri izlemeye niyetliyseniz bu film yönetmen ve diğer filmleri hakkında fikir sahibi olmanız için iyi bir başlangıç olmayabilir. inherit the wind, guess who's coming to dinner, the defiant ones gibi yönetmeni daha iyi tanıtacak, ciddi meselelere eğilmiş, özellikle inherit the wind gibi, bugün -ne yazık ki- hala evrim tartışmalarının olduğu ülkemizde referans sayılabilecek filmleri var.

  ama bu filmin de şöyle güzel bir yönü var bence yönetmenin filmografisi içinde: düşünün; bir arkadaşınız var, evrimden tutun da ırkçılığa kadar -beğenirsiniz beğenmezsiniz- tarihsel gerçeklere dayalı bir çok hikayesi var size anlatacak; yiyor içiyor tartışıyor ve tabii öğreniyorsunuz...sonra muhabbetin ciddiyetinin sıkmaya başladığı, baş ağrısının başladığı bir yerde, "amaan" diyor size bu arkadaş, "boşver onu bunu da gel ben sana komik bir yol hikayesi anlatayım"...o arkadaş tam da bu yönetmen, bu film tam da o film.

  slapstick komediyi sevenlerin keyifli bir iki buçuk saat geçireceği, düşmeyen bir tempoda ilerleyen, kafa dağıtmalık, insanların bencilliğini o "şak şak" aletinden çıkan ses kadar yüksekten bağıran, hoş film.
  mesut