• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
ittihat ve terakki - samih nafiz tansu
yakın tarihimize damga vuran en önemli olgulardan biri, hiç şüphesiz ki, ittihat ve terakki cemiyeti'dir. osmanlıların son yıllarında başlayarak cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar etkili olan ittihatçı düşünce hakkında pek çok şey yazılıp çizilmiş olsa da, bazı meseleler hakkındaki sis perdesi halen ortadan kalkmış değildir. işte galip vardır'ın anıları bu sis perdesini ortadan kaldırabilecek pek çok bilgiyi bizlerle paylaşmaktadır. subay olan babası sabri bey'in vesilesiyle henüz çocuk yaşlarda ittihatçılar ve ittihatçı düşünce ile tanışan vardar, gerek ilk gençlik yıllarında gerekse de ilerleyen dönemde ittihat ve terakki cemiyeti'nin önemli isimleri ile tanışma fırsatını yakalamış ve bugün tartışmalı olarak gördüğümüz birçok konuda onlardan bilgi edinmiştir. 

kitapta ittihatçı düşüncenin serpilmeye başladığı balkan topraklarındaki ilk faaliyetlerden ittihatçıların osmanlı devlet yönetimine el koymalarına, ülkenin birinci dünya savaşı'na hangi şartlar altında sokulduğundan, mustafa kemal'e karşı planlanan izmir suikastına kadar pek çok önemli hususta ayrıntılı ve şaşırtıcı bilgiye tanık olmaktayız. olayların yer, zaman ve kişiler kanıt gösterilerek aktarılması ise vardar'ın anılarını okuyucu açısından daha da değerli kılmaktadır. bu kapsamı ile "ittihat ve terakki içinde dönenler" yakın tarihimiz ile ilgilenen herkes için bir başvuru kaynağı niteliğindedir.
(tanıtım bülteninden)
  1. makedonyadan babıali'ye bir yolculuk yapıp ittihatçıları tanıyacağımız bu kitaba yeni başladım ve çok beğendim. tarihimizin en belki de çalkantılı döneminde yaşanmış maceraları anlatan bir roman gibi.