ittihat ve terakki cemiyeti - kazım karabekir - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
ittihat ve terakki cemiyeti - kazım karabekir
"terakki ve ittihat cemiyeti, tarihimizin her zaman için iftihar edeceği bir teşekküldü. onu sarsan, solduran; kendi tarihi adıyla ittihat ve terakki, fırkacılık hayatına atılması ve kendi kendini aşındırması olmuştur.
cemiyetin bir uzvu sıfatıyla, onun bu vaziyete düşmemesi için, ben çok uğraştım; fakat cemiyetin bünyesine yapışan tufeyliler, hazıra konmak için o eski feragat sahibi başları, nabız tutmak sanatıyla hırs ve istibdat çukuruna sürüklediler.
cemiyetin şerefli tarihiyle fırkanın hata ve mesuliyetleri birbirine karıştırılmamalıdır. fırka büsbütün başka bir teşekkül ve büsbütün başka bir istikamettir. adeta ittihat ve terakki cemiyeti'nin tereddiyi andıran bir istihalesidir. bazı şahsiyetlerin her iki safhada rol almaları zihinlerde büyük karışıklıklar ve yanlışlıklara sebep olabilir. ancak cemiyetin ve fırkanın tarihleri üzerinde yapılacak ciddi bir tahlil bize her ikisinin karakterlerini göstereceği gibi o şahsiyetlerin ihtilalci ve devlet adamı sıfatı ile rollerini ve kıymetlerini de bize anlatır."
 1. kazım karabekir, ismet inönü, m. kemal atatürk ve onlarca kurtuluş gazisi, bu insanların hayatları 2. abdulhamit'ten vahdettine kadar padişahlar, sayısız savaş ve sayısız kurtuluş yolu arayışı ve anca filmlerde göreceğimiz maceralarla dolu.

  bunlardan birinin, karabekir'in, kendi gençliğinin vatansever ruhunu temsil eden ittihat ve terakkiyi, kendi anılarıyla birlikte anlatısıdır bu kitap.

  kitabın içinde çok enteresan, okuyucuyu şaşırtacak olaylar var. özellikle tavsiye ediyorum. okudukça kitaptan güzel kesitlerle süsleyeceğim başlığı.