izdivaç programları - youreads

 1. eskiden anneanneme her gidişimde açık olduğu için zamanla bakmaya başladığım garip programlar. çayın yanında börekler yiyerek az izlemedik :) aslında sonradan izler hale gelmiştim maruz kala kala. başlarda gıcık olurdum. sonradan yine gıcık olmaya başlamıştım gerçi çünkü seviye gerçekten yerlerde ve halka kötü örnek olduklarını düşünüyorum. aynı şeyi diziler için de düşünüyorum.

  yalnız khk ile yasaklanma girişimleri gerçekten rezillikti. her olaya özgürlük, insanların kendi kararları diyenlerin bu yasaklamaları desteklemesi de kendi içlerinde nasıl çeliştiklerinin bir göstergesiydi. alt tarafı bir televizyon programı. isteyen izler, istemeyen izlemez. kimse kimseyi zorlamıyor sonuçta. olay özgürlükse bu da özgürlük ama işlerine gelmeyeni yasaklayalım diyen, işlerine gelene de özgürlük diyen insanları sevmem. programdakilerin çoğu cast ajansından. kurgu yani dizi gibi zaten. sanmam ciddiye alan olsun. anneannem bütün gün evde oturduğu için canı sıkılıyordu kadının ve oradaki garip tiplere gülmek için izliyordu :) yaşlı insanlara oyalanacak bir şeydi. biz çıkıp rahat rahat gezebiliyoruz ama yaşlı olup da evden çok zor çıkan insanlar da var. onlar da eğleniyordu işte öyle.

  kaldırıldı da ne oldu? katil bulma programları geldi. sunan tipler de ayrı komedi zaten. kendilerine hayırları olmayan insanlar. kanalda gördüğüm an geçiyorum hepsini ama bu benim tüm katil arama programları yasaklansın dememi gerektirir mi? tabii ki hayır. yoksa kendimle çelişirim. sonuçta kimseye zararları yoksa takılsınlar. bana ne yani. istemeyen bakmaz ki ben de bakmıyorum zaten.

  bu arada bir izdivaç programı var garip bir kanalda ama bilindik sunucuyla. biri dedi laf arasında. öyle duydum. dedeme dedim canı sıkılır, izler de güler diye. ben de şöyle bir baktım nasıl bir şey diye ama anneannemsiz eski tadı yok. ben onunla beş çayıyla izlemeyi seviyordum :) büyük ihtimal sık bakmam.

  edit: programlarda evlenenler hep boşanmış. yine arayışlardalar :d çok garip insanlar var ya.
 2. tv hayatimiza girdiginden beri bu tarz tanisma programlari hep olmustur. dusunun ilk kez bu tarzda bir program 1965 yilinda ortaya cikmis. ulkemize televizyon kavramiyla 60'larin sonunda tanisiyor yani bu programlar ulkemizdeki tv anlayisindan da eski. bir yozlasmislik belirtisi midir? sosyal bir ihtiyac midir? siradan insanlarin yasamini konu alan programlar midir? tartisilir durulur. sosyal incelemeler ve cikarimlar yapilmasi icin uygun platformlar midir bilemem ama yansittigi insan manzaralari olarak hayatimizin bir parcasi olagelmistir.

  khk ile iptali konusu da bir muammadir cunku bahsi gecen kararnamelerde gecen programlar farkliydi. uydudan yayin yapan ve arkadas arama konseptinde olan, durmadan bir altyazi akisi olan reklamvari programlar icin ciktigini biliyorum bu kararnamenin. hani bal reklami, telefon reklami adi altinda altta insanlarin telefon numaralari paylasip flort aradigi yapimlar. neyse bu tarz yasaklar baska bir tartismani konusu ve rtuk gibi kurumlarin varligini tartismak istemiyorum. insanlarin ne izlemek istedigine karismak haddime degil ama insanlarin ne izlemek zorunda birakildigini elestirmek hakkim. propaganda yayinlari gibi her kanalda bunlari izlemek zorunda birakilmak uzerine tartismamiz gerekir.

  kisaca bir reality show olarak evlenme programlari toplum icin sakincali yada gerekli bir unsur diyebilmek gercekten zor. ortada bir deger yargisi var ise ve bu deger yargilari sacma bir program ile bozulabilecegi yada degisebilecegi endisesi yasaniyorsa programdan ziyade o deger yargisinin saglamligi tartisilmali. bu evlilik programi da olsa ayni dusuncedeyim, tv dizisi olsada ayni dusuncedeyim. mafya dizisi izleyip adam olduren, dizi karakteri sigara iciyor diye sigaraya baslayan yada evlilik programlarindan etkilenip evliligi degersizlestirenler var ise bu onlarin sorunu.