1. türkiye'nin demokrasi ortamında, güzel havalarda,
  kısmen güvenlikli (çoğu semt için böyle)
  yetişen en nitelikli beyinlerini
  yetiştirip binlercesini kaybeden güzel şehrim.
 2. dogup buyudugum ve beni hala buyuten sehir.o kadar yer gordum izmir'in yeri bende baskadir.buraya sonradan yerlesmis insanlarin hepsi izmir'in rahatligindan bahseder.kimsenin kimseye karismadigi,insanlarin birlik icinde oldugu,istedigin gibi giyinip,baska bi sehirde olsa yadirganabilicek insanlarin sokakta rahat bir sekilde yuruyebildigi sehir.bi de burda kar yaginca cogunluk semsiye falan kullanmaz.koca koca insanlar birden kucuk cocuklara donusuverirler :)
  varda
 3. tam da şu sıralar en güzel havalarını yaşayan şehir. bu havada pesimist olmak imkansız, bahar en çok izmir'e yakışıyor sanki. ama yazını ve kışını sevmiyorum, bunu da bilsin.
 4. bu aralar kıvama gelmeye başlayan şehir.

  bostanlı sahilde sabah yürüyüşü güzel olur.

  öğlen ise konak çarşı

  geceyi söylemeye gerek var mı? tabi ki alsancak.
 5. neredeyse son bir haftanın her günü 26 derece ve üzeri hava sıcaklığı yaşandığı canım şehrimdir.

  büyük çoğunluğunu gezdim, gördüm denebilir fakat karşıyaka'da doğup büyüdüğümden midir nedir karşıyaka'nın yeri bambaşka benim için.

  ayrıca yaptığım küçük bir araştırmayı da burada paylaşayım. aşağıda geçecek veriler 2014 yılına aittir.

  izmir'in toplam nüfusu = 4,113,072
  nüfusu izmir'e kayıtlı olan 1.954.845 kişi var.
  bunların 1.703.729'ü izmir'de yaşıyor.
  2.409.343 kişi izmirli değil.
  eğer hesaplamam yanlış değilse izmir'in %58.57'sini izmir'e göç eden insanlar oluşturuyor.

  tabi yukarıda yazdığım gibi bu veriler 2014 yılına ait veriler. bir miktar artık veya azalış göstermiş olabilir.
 6. memleket, aşk, aile gibi kelimelerle eş anlamlı şehir
 7. çocukluğumdan beridir her yaz gitmeyi tercih ettiğim şehir. havası, kokusu, insanı apayrı güzeldir. yaz aylarının gelmesiyle birlikte rüyalarıma girmeye başlamıştır.
  her gün sınavlarım bitse de çekip gitsem dedirtir.
 8. dört senemi acısıyla tatlısıyla geçirdiğim güzel şehir. ayrılık dayandı kapıya. bir ay demeden müsade almış olurum. en son bir kere daha kızlarağasına gidip acı kahve'de kahvemi içip helalliğimi isteyip ayrılacağım herhalde.
 9. yavaş yavaş yollarımızın ayrıldığı şehir. umarım geri döneriz.
 10. o kadar çok seviyorum ki bu şehri sizlere anlatamam. en yakın arkadaşımı bu şehirde tanımıştım. sonra o kadar çok sevip istanbul'dan izmir'e üç defa gezmek için kaçtım.

  karşıyaka çarşıda yürürken bi kadın gördüm. bu hani milli piyango bileti satıyorlar ya, onlardan satmak için tezgahını hazırlıyordu. saat sabahın sekizi. kadın bana baktı "günaydın" dedi ve gülümsedi. yani ne bileyim, bunu istanbul'da göremiyorum ben. gülümseyen kadın göremiyorum hatta. fakat oradakiler gülüyor arkadaş. her şeye rağmen gülüyorlar. benim için dünyanın en güzel şehri izmir dostlar.