japon edebiyatı tarihi - şuiçi kato - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar şuiçi kato
japon edebiyatı tarihi - şuiçi kato
japon edebiyatı türkiye'de sınırlı sayıda kişinin bilgi sahibi olduğu bir alandır. üniversitelerimizde japon dili ve edebiyatı bölümleri yeni yeni açılmakta. şuiçi kato'nun japon edebiyatı tarihi bu alanda türkiye'de bir ilk ve temel kaynak eser olma özelliği taşıyor. bu eser, ingilizceye çevrildiğinde uzman batılı eleştirmenler bile bu konu hakkında ne kadar az şey bildiklerini anlamışlardı. kitap ayrıca profesör kato'nun düşünce ve kıyaslamalarındaki derinlik ve kozmopolit bakış açısıyla da dikkat çekmektedir. kato, japon edebiyatına hem japon gözüyle içeriden hem de yabancı gözüyle dışarıdan bakabilmeyi beceren bir edebiyat tarihçisi ve eleştirmendir. şuiçi kato, edebiyatı, diğer tarihçiler gibi roman, şiir, tiyatro ve deneme olarak tanımlama kolaycılığına düşmek yerine, onu modern japon düşüncesinin gelişiminde önemli rol oynayan her tür metin olarak görmektedir.

şuiçi kato, japon edebiyatını, ortaya çıktığı dönemlerdeki toplumsal ve ekonomik koşullardan asla ayrı tutmadan ele almaktadır. ona göre edebiyat, birtakım olaylar dizisini yansıtan basit bir ayna değildir. akıcı bir türkçe ve ustalıklı şiir çevirileriyle türk okurunun karşına çıkan bu kitap; sizi güzel yazılarıyla, şiirleriyle ve zekice edebi buluşlarıyla hayranlık uyandıran yazarlarla tanıştıracak ve hakkında çok fazla bir şey bilmediğiniz japonya'nın sadece 1500 yıllık edebiyat serüvenini değil aynı zamanda tarihini ve kültürünü de yakından tanımanızı sağlayacaktır.
 1. Oğuz Baykara tarafından çevrilmiş, japon edebiyatına ilişkin bulabileceğiniz en derinlikli ve derli toplu eser.

  oğuz baykara hoca ile yapılmış kısa bir söyleşiye de şuradan ulaşabilirsiniz.

  Japonya, modernizm karşısındaki süreklilikleri, kırılmaları ve konumlanışı ile yer yer bizim kültürümüzle benzerlikler taşıyan ancak bir o kadar da farklı, kendine has bir dokuya sahip. bu yüzden bu coğrafyadan gelen eserleri anlamak ve hakkını verebilmek için okuyucunun bence her zaman için bir rehbere ihtiyacı var. bu anlamda oğuz Baykara'nın iyi bir rehber, bu kitabın da çok iyi bir kılavuz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
  mesut