jizel - aysun aslan - youreads

 1. giselle balesinin çağdaş dans uyarlaması. sağanak yağışlı bir istanbul gününde zıngazınk dolu bir salonda izleme fırsatı buldum. sahne sanatlarına meraklı olmayanlar gene doldurmuş valla nasıl oluyorsa akıl sır ermiyor yahu, allahın hikmeti herhalde.

  çok bayıldığımı söyleyemeyeceğim açıkçası. dansın o masalsılığından uzak, kendini tekrar eden bir gösteriydi. modernize edilmiş olmaktan kasıt gösteriye telefon, tablet ekleyip yerli yersiz" selfieeee!!!" diye bağırmak olmamalıydı. bu gerçekten çok kötü bir fikir. üstelik kostümler ve genel doku günümüzü yansıtmazken. ışık, dekor çok yetersizdi. dileyen minimal demeyi de tercih edebilir tabii.

  oyuncuların çabası kayda değerdi fakat bir çok dansçı oldukça amatör görünüyordu. dahası gösteri bir türlü yükselemedi. seyircinin tüylerini diken diken edecek o an bir türlü gelemedi.

  giselle balesi 2 perdelik bir gösteriyken, jizel tek perdelik idi. çok yerinde bir tercih olduğunu düşünüyorum. az daha uzasa sıkabilirdi. meraklısına tavsiye ederim.
 2. oyunun birçok yerinde kendini tekrar etmesi sıkıntılıydı. görseller oyuna dahil edildi yer yer güzeldi ama o fotoğraflar bari istanbul fotoğrafı olsaydı, daha severdim. jizeli arama sahnesi etkileyiciydi. oyununun modernizm ediliş şekli başarılı degildi. fiyatı da uygun aslında gidip görülmesi gerek.

  edit: bundan sonra günün çorbası izlenirse iyi ve orta aradasındaki fark daha iyi görülür.
  abi