john steinbeck - youreads

john steinbeck

Kimdir?

john steinbeck; 27 şubat 1902 tarihinde doğan, pulitzer ve nobel ödüllü abd’li yazardır. vefat ettiği tarih olan 20 aralık 1968’e kadar, edebiyat dünyasının içinde önemli bir yer almış, sinemaya uyarlanan pek çok eserin sahibi, dünyaca ünlü bir romancıdır.

1902 yılında, amerika birleşik devletleri’nin kalifornia eyaletinde doğmuştur. irgat bir ailenin çocuğu olarak küçük yaşlarda çiftçilik yapmıştır. annesi irlandalı, babası prusyalı olan ünlü yazar, stanford üniversitesinde öğrenim gördü. ancak öğrenimini 1920 ve 1926 yılları arasında aralıklarla tamamlayabildi. eğitim hayatını sürdürebilmek için ise duvarcılık, boyacılık gibi ustalık gerektiren işlerde, kimi zaman ise eczacıların yanlarında çırak olarak çalıştı. küçük yaşlarından beri yazmaktan hoşlanan steinbeck, hayatı boyunca edindiği deneyimleri gerçekçi bir dille kaleme almaya başladı. işçilerin ve ırgatların yaşamları, karşılaştıkları zorluklar, ilişkileri ve yaşam koşulları, ünlü yazarın en çok değindiği konulardı.
1929 yılında altın kupa adı ile ilk kitabını çıkardı. 1936 senesinde tarım işçilerinin grevlerini marksist bir bakış açısı ile yansıtan bitmeyen kavga adlı romanını piyasaya sürdü. belki de en çok bilinen kitabı fareler ve insanlar, yazarın üçüncü kitabı idi ve 1937 yılında çıkarıldı. fareler ve insanlar romanında iki işçi arasındaki ilişki, yaşadıkları ağır şartların altında kaleme alındı ve okuyucuya anlatıldı. gazap üzümleri adlı dördüncü eseri, 1940 yılında yazıldı ve kısa süre içinde sinemaya uyarlandı. büyük başarılara imza atan, büyük kitlelerce okunan ve beyazperdeye aktarılan gazap üzümleri, steinbecke pulitzer ödülü kazandırdı. eserlerinde toplumu eleştiren, amerikadaki ekonomi ve çalışma düzenini sorgulayan ünlü yazar, ii. dünya savaşı yıllarında daha çok ideolojik romanlar yazdı. 1962 senesinde başarı dolu yaşamı ve edebiyata olan katkılarından dolayı kendisine nobel edebiyat ödülü verildi.
1968 yılında new yorkta vefat etti.


  1. amerikan edebiyatı' nın ünlü nobel ödüllü yazarı hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmasamda basılmış kitapları' nda hayat'tan parçalar bulabildiğim değerli bir kişilik. yaşantısına bir çok kitap sığdırmış bize de okumak düşüyor tabi.