jose mauro de vasconcelos

Kimdir?

jose mauro de vasconcelos (d. 26 şubat 1920 - ö. 24 temmuz 1984) brezilyalı yazar.

yazar josé mauro de vasconcelos, 26 şubat 1920 de brezilya'da rio de janeiro yakınlarındaki bangu kasabasında doğdu. yarı kızılderili yarı portekizli, yoksul bir ailede doğan vasconcelos iki ayrı kültürün de izlerini taşıdı. oldukça yoksul olan ailesi, o'nu öğrenimini devam ettirmesi amacıyla natal kasabasındaki amcasının yanına gönderdi. orada 9 yaşındayken potengi ırmağı’nda yüzmeyi öğrendi ve ilerde bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayallerini kurdu. liseyi natal’da bitirdikten sonra 2 yıl tıp öğrenimi gördüyse de öğrenimini yarıda bırakıp yeni hayaller peşinde rio de janeiro’ya gitti. orada ilk işi boks antrenörlüğü oldu. tarım işçiliğinin yanı sıra garsonluk ve balıkçılık da yapan yazar, yaşamı boyunca çeşitli işlerde çalıştı. bu durum, o'na yazdığı roman ve hikâyeler için önemli kaynak sağlamıştır. değişik ortamlarda, değişik koşullarda farklı insanlar tanıdı. iyi bir gözlemci ve usta olan bu yazarın elinde bütün bu yaşamlardan pek çok roman çıktı ortaya. bunlar yazarın çok yönlü kişiliğinin ve içinde bulunduğu arayışın bir yansıması olarak değerlendirilebilir.

genellikle romanlarında, roman karakterlerinin yaşamlarında ki zorlu yaşam koşullarını, yoksulluğu ve şiddeti tüm çıplaklığıyla anlatır; ama özellikle şeker portakalı ile onun devamı olan güneşi uyandıralım ve delifişek gibi bazı romanları tüm bunlarla birlikte duygusallık ve iyimserlikte içermektedir. brezilya'nın ormanlarında ya da step bölgesi sertaolarda yaşayan insanların, elmas avcısı garimpeiroların, yerlilerin, denizcilerin, değişik insanların yaşamlarından kesitleri ve ruh hallerini anlatır.

josé mauro de vasconcelos’un yazdığı ilk eseri yaban muzu (1942)'dur. beyaz toprak (1945) isimli eseri en çok beğenilen eserleri arasındadır. kayığım rosinha (1961) ile ününün doruğuna çıkan yazarı dünya çapında tanıtan eseri zéze'nin maceralarını anlatan üçleme romanın ilk kitabı olan şeker portakalı olmuştur. bu romanı 12 günde yazdığını belirten yazar, eserine duyduğu sevgiyi “ama onu 20 yıldan fazla taşıdım yüreğimde” sözüyle özetlemiştir. eserin özgün adı o meu pé de laranja lima’dır (1968). 24 temmuz 1984'te hayatını kaybetmiştir.

eserleri:

yaban muzu (1942)
beyaz toprak (1945)
kayığım rosinha (1962)
şeker portakalı (1968)
güneşi uyandıralım
delifişek (1963)
kardeşim rüzgar kardeşim deniz
pissy'nin öyküsü
kırmızı papağan (1953)
japon sarayı (1969)
kristal yelkenli ,
hayatın o güzel şarkısı (1974)
çıplak sokak