jose saramago

Kimdir?

josé saramago (d. 16 kasım 1922, lizbon, ö. 18 haziran 2010, lanzarote), nobel edebiyat ödülü sahibi portekizli yazardır.

lizbon kentinin kuzeyindeki küçük bir köy olan azinhaga'da (ribatejo) doğdu. yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak büyüdü. ailesiyle birlikte taşındığı lizbon’da öğrenim gördü. öğrenimi sırasında kırsal kesimde çalıştı. ekonomik sorunları nedeniyle okulu bıraktı. makinistlik eğitimi aldı. teknik ressamlıktan redaktörlüğe, editörlüğe ve çevirmenliğe kadar birçok işte çalıştı.

bir yayınevinde, yayın hazırlığı ve üretim departmanında görev yaptı. diario ve lisboa gazetelerinde kültür editörü olarak çalıştı. siyasi yorumlar yazdı. portekiz yazarlar birliği’nin yönetim kurulunda görev üstlendi. 1976’dan sonra kendini tümüyle kitaplarına verdi.

1993’te kanarya adaları’nda lanzarote’ye yerleşti. pilar del rio ile evlendi. ilk romanı günah ülkesi (terra do pecado) 1947’de yayınlandı.

yazarın romanları ve denemelerinin yanı sıra iki şiir kitabı ve oyun kitapları da vardır. saramago, 1998 nobel edebiyat ödülü'ü kazandı.

yazarın biçemi gayet dikkate değerdir. düz yazılarında, noktalama işareti olarak nokta ve virgülden başkasını kullanmaz. anlatım dili de oldukça muzipçedir; bu da, okuyucuyu yazara bağlayan bir diğer etkendir.ünlü yazar 87 yaşında hayatını kaybetmiştir.


 1. üslubuna hayran olduğum yazar.dili pek bi değişik pek bi eğlencelidir. (bkz: körlük) ve (bkz: görmek) romanlarında karakterlerinin hiçbirine isim vermemiştir. bütün külliyati okunası okutulası.
 2. diller arasındaki geçişkenlik mi çok iyi çevirmenleri mi çok başarılı bilmiyorum ama acayip leziz buluyorum keyif alıyorum. kırmızı kedi son 1-2 yılda külliyatını büyük ölçüde yayınladı, bir ara set halinde çok uygun fiyata alınabiliyordu...

  bu arada, ülkesini terk etmesi 1991'te yayınlanan isa'ya göre incil nedeniyledir...
  mutlu
 3. kitapları, en sevilen dostlara hediye edilesi yazar.
  xera
 4. bana ilham veren yazardır kendisi. 1998 nobel edebiyat ödülü alan kabil kitabı özellikle okunmalıdır. kitabın orjinal ismi caim dir.
 5. tarzı ile okurken en çok keyif aldığım yazardır.
 6. kitaplarını sanki olayı bir yerden duymuş da okuyucuyu karşısına almış da ona anlatıyormuş gibi yazan, zaman zaman hikayeye de müdahil olan muhteşem yazar. seçtiği konular da son derece dikkate değerdir.
 7. "bilinmeyen adanın öyküsü" kitabında “henüz tayfasını bile toplamaya başlamamış olan adam ise teknesini yıkayıp temizleyecek kişinin daha o zamandan peşine takıldığının farkında değilmiş, işte kader hep böyle davranır bizlere, hemen arkamızdadır, omzumuza dokunmak için elini çoktan ileri doğru uzatmıştır…” diyerek kaderden öylesine güzel bahseder ki ona inanmayanın bile inanası gelir. kalemini, onun insanları sevdiği gibi seviyoruz.