1. 10 nisan 1847’de macaristan doğumlu gazeteci. amerikaya savaş sebebiyle gidiyor, ve savaştan sonra orda kalıyor. yahudi asıllıdır.
  the new york world’ü 15 bin tirajla, batmak üzereyken satın almıştır.
  tirajları arttırmak kolları sıvamış, okuru etkileyecek teknikler kullanmıştır. başlıkları bir sütundan tam sayfa şeritler olarak genişletmiş, gazeteye çizim, fotoğraf, karikatür sütunları ile kadın, spor gibi diğer kitleleri de cezbedecek sayfalar eklemiştir.
  kadınlara yönelik sayfaları çıkarak ilk gazetedir.
  insanların ilgisini çekecek öyküler, sansasyonlar ve skandal haberlerine verdiği önemle gazetenin tirajını 600 bine çıkarmıştır.
  o zamanlarda çizgi roman diye bir kavram henüz yok.
  plutzer, rakiplerinden farklı olma adına, richard felton outcaultisimli karikatüristin çizdiği sarı çocuk (yellow kid) isimli karikatüre bir köşe verir ve ilk renkli baskı bu sayfalarda yapıldığı gibi, ilk çizgi romanda bir gazetede bu şekilde basılmış olur.
  ekim 1895 yılında yellow kid, kötü varoş yaşamın sesi olan, , zenginle fakir arasındaki farkları çat çat masaya vuran bir çocuktur. argo konuşur ve saldırgandır. buna rağmen türlü türlü maceraya atılarak okurları çekecek ve tirajı daha da artıracaktır.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/48/Yellow_Kid_1898-01-09.jpg/800px-Yellow_Kid_1898-01-09.jpg?20130213060659
  sarı çocuk gazeteciliği yada bugün literatürde duymaya alışkın olduğumuz sarı gazetecilik, sarı basın kartının kökü buraya dayanır.

  arkadaşlar bir ilginç olay daha paylaşalım.
  hearst’ün new york journal gazetesi ile pulitzer’in new york world gazetesi arasında öyle bir tiraj savaşı çıkar ki, küba ile ispanya arasında bağımsızlık savaşı çıkmasına bile neden olacaktır.
  bu amaçla hearst, küba’y a bir muhabir göndermiştir.
  kübada savaş mavaş olmayınca, muhabirin canı sıkılacak; hearst ile muhabir arasında şöyle bir telgraf yazışması tarihe geçecektir.

  muhabir: “burada sessizlik hakim. bir sorun yok. savaş yok. geri dönmek istiyorum. remington''

  hearst: “orada kal. sen resimleri çiz, ben savaşı çıkartırım.''

  15 şubat 1898’de havana limanında bir amerikan savaş gemisi havaya uçurulur. gazete gemiyi ispanyolların bombaladığını, amerika’nın el mahkum savaşmaktan başka çaresinin kalmadığını yazarlar. böylece amerika-ispanyol savaşı 20 nisan 1898’de başlamış olur.