1. genellikle balkabağından yapılan bir tatlı.
  sakarya'nın meşhur tatlarındandır.
 2. gerçekten kimin aklına geldi bunun tatlısı yapılır lan demek. cidden merak ediyorum.

  hayır olmuş mu? olmamış da. yani o kadar şekeri, balı patlıcana koysan o da olur tatlı.

  bu ısrar neden hâlâ?
 3. muazzam bir tatlı. nerenin meşhur bilmem de ceviz ve tahinle servis edildiğinde aklı başından alır.
  sezgi
 4. güçlü bir bilek lazım önce. o kabuk kolay kolay soyulmuyor. haa hazırı da var da.. kirece yatırılıp yapılanını merak ediyorum ayrıca.
 5. bu tatlıya laf edenleri kınıyorum ve herbirine laflar hazırladım.

  öncelikle her şeyde olduğu gibi yapmasını bilende bitiyor iş. bunun da bir kilit noktası var, kabağın ne az pişirilmesi ne de çok pişirilmesi gerekir. az pişirildiğinde acı ve sert tadı gelir çok pişirildiğinde de fazla yumuşak ve şekeri fazla çekeceğinden epey şekerli olur. eh orası da işin ehline kalmış. yani güzel yapıldığında üzerine ceviz ilave edip ardından yemeyip yanında yatabilirsiniz, afiyetler.
 6. mersin tarafında yapılan dışı sert içi yumuşak olan ayrı tamamen yumuşak olanı ayrı güzel olan tatlı çeşidi. tahinle tavsiye edilir.
  sert olanı bilemiyorum ama yumuşak olanı yapmak çok zor değil kabağı zaten soyulmuş da satıyorlar, hatta bazen doğranmış. ister üzümlü pirinçli ister sade. ölçü yok annem bakınca anlarsın işte dedi, anlamayı beklemiyordum ama gerçekten bakınca anladım yaptım ve oldu. bu da böyle açıklayıcı bi tarif.
 7. bugun ilk kez yapmayi denedim ve basarili bir calismaya imza attigim tatli. seker olayini biraz abartmisim. olcu konusuna inanmayip goz kararinda israr etmemim sonucu ama olsun az olmasi sorun yaratirdi cok olunca daha iyi sanki.
 8. çok severim. tahinle olan şekliyle yemiştim bir defa ve çok başarılı bulmuştum. yakın zamanda yapmaya çalışacağım.