• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.50)
kadın düşmanı sözlük - agnes michaux
ne midir, kadın düşmanı sözlük? "aşk"tan "zina"ya, "bacaklar"dan "vajina"ya, "evde kalmış kadın"dan "turşu"ya kadar uzanan geniş bir yelpazede, kadınlarla ilgili çeşitli kavramların eğlenceli ama yer yer de sinir bozucu, hatta isyan ettirici tanımlarını içeren bir sözlük... gülünç önyargıları yansıtan bu özlü sözlerin, ince kelime oyunlarının yazarları mı? kimler yok ki aralarında: euripides, voltaire, sartre, freud, proudhon ya da nietzsche gibi kalburüstü düşünürler; baudelaire, hugo, proust, goethe ya da faulkner gibi ünlü yazarlar; napoléon, woody allen, aziz paulus ya da ayetullah muntazeri gibi beklenmedik isimler; hatta kadınlar; marie antoinette, madonna ya da kraliçe victoria gibi...
bu sözlükte derlenen kadın düşmanı zırvaları yumurtlayanlar cahil, ilkel, kaba, maço, sıradan erkekler değil de, tarihte iz bırakmış, hatta hepimizi büyüleyen önemli edebî yapıtlar vermiş, başka haklı davaların savunuculuğunu yapmış, üst düzey eğitimli, akıllı, kıvrak zekâlı insanlar olduğunda, sadece gülüp geçmek kolay değil elbette.
agnès michaux'nun derlediği kadın düşmanı sözlük, birçoğumuzun ezberini bozarak kadın düşmanlığı konusuna daha farklı bir açıdan bakmamızı sağlayacak trajikomik bir araç...
  1. bir kadın olan yazarın neden böyle bir kitap yazdığını soruyor olabilirsiniz. öyleyse kendisine kulak verelim: "bu kitapla ben, ezelden beri hakkımızda yumurtladıkları eşekçe saçmalıkları burunlarının dibine sokarak kendi tarzımda onlara nanik yapıyorum (ya da sen öylesini tercih edersen malum bir el hareketi yaptığımı da söyleyebiliriz). bu kitabı erkeklere ithaf ediyorum, çünkü onlara çok benziyor: bazen gülünç, sebepsiz yere saldırgan ama çoğu kez komik ve her zaman gerçeğe de o kadar aykırı değil, ne dersin?"

    annesi muhtemelen 68'lilerden michaux'un. haklarını savaşarak, mücadele ederek elde etmiş kadınlardan...kitap hakkında çok fazla söze gerek yok. dilerseniz içeriğinden birkaç örnek vereyim: "kesinlikle kadınlara vurmayın. bir çiçekle bile. çiçeğe yazık" (gabriel timmory), "kadınların saklayabildikleri tek sır, bilmedikleri sırdır" (seneca), "kadın, gravyer peynirine benzer: delikleri olmasaydı hiçbir işe yaramazdı" (bernard emmanuel). gördüğünüz gibi kitabın içinde bu tür sözler mevcut. ancak bunun neden böyle olduğunu kadınların da kendine sorması gerek.

    tüm devrimci kadınlara selam olsun!