• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.88)
kadınsız erkekler - haruki murakami
bir gün sen de kadınsız erkeklerden olacaksın. o gün en ufak bir uyarı, küçücük bir ipucu vermeden; önsezi olarak hissettirmeden ya da içine doğmadan; kapını çalmadan, hiç beklemediğin bir anda seni bulacak. bir köşeyi döndüğünde, aslında çoktan oraya varmış olduğunu anlayacaksın. geriye dönmek mümkün olmayacak. o köşeyi bir kez dönünce, orası artık senin için mümkün olan tek dünya olacak. o dünyada sen kadınsız erkeklerden biri olarak anılacaksın.

hep bu soğuk çoğul eki ile...
 1. kadınlar nedeniyle farlı olaylar sonucu acı çeken erkeklerin anlatılığı 7 öyküden oluşan murakami kitabı.
  okuduğum kadarıyla murakami'nin kitaplarındaki kadın karakterlerin benzer özellikleri olduğunu düşünüyorum, erkekler basit düşünen fazla derinliği olmayan karakterlerken kadınlar gizemli, güçlü, bağımsız, ayakları yere basan karakterlerden oluşuyor. bu kitapta da bu yargımı destekleyen karakterlerle karşılaştım. en iyi kitabı diyemem ama murakami okumayı sevenler için hoş vakit geçirmelerini sağlayacak öyküler barındırıyor.
 2. "garip değil mi? dünya yerle bir edilirken, kilidin kırılmış olmasını dert eden, üstüne üstlük onu tamir etmeyi kendine görev edinen insanlar var. düşününce tuhaf bir şey. sen de benim gibi düşünmüyor musun? ama belki de böylesi daha iyidir, aksine doğru olan budur. dünya yerle bir edilirken bile, insanlar bu tür ince işleri görev bilip, vazgeçmeden emek veriyor böylece de akıl sağlıklarını koruyabiliyorlardır belki de."

  âşık samsa - kadınsız erkekler