kadir mısıroğlu

Kimdir?

türk tarih araştırmacısı, yazar, şair, hukukçu ve eski gazeteci. osmanlılar ilim ve irfan vakfı mütevelli heyeti başkanı ve sebil yayınevi kurucusu ve sahibi. 1933 yılında trabzon'un akçaabat ilçesi'nde doğdu.ilk ve orta tahsilini akçaabat'ta, liseyi trabzon'da tamamladı. 1954 senesinde istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'ne girdi. talebeliliği müddetince birçok yurt açıp çalıştıran mısıroğlu, fakülte yıllarından itibaren hukukçuluktan çok tarihçiliğe meylederek yakın tarih ile alakalı araştırmalara başladı. mısıroğlu, 1964 yılında, ilk eseri olan lozan; zafer mi, hezimet mi?! kitabının birinci cildini kaleme aldı ve aynı sene sebil yayınevini kurdu. 1970 yılının ocak ayında milli türk talebe birliği'nde harf inkılabı ile alakalı verdiği bir konferansı dava mevzuu yapılarak hakkında eskişehir örfi idare mahkemesi'nce mahkumiyet kararı verildi. daha sonra 1976 yılı başından itibaren islami bir dergi olan sebil dergisi ni çıkarmaya başladı. bu dergideki birtakım yazılarından dolayı kısa bir müddet sonra hakkında 163. maddeye istinaden sayısız dava açıldı. 1980 ihtilali ile mısıroğlu'nun da vazifeli bulunduğu msp merkezi umumi heyeti hakkında tevkif kararı verilince, hakkında daha evvel açılmış olan davaların, msp davasıyla birleşmesinden doğacak ağırlıktan dolayı bazı arkadaşlarının ısrarı ile yurt dışına gitmek zorunda kaldı. 11 yıllık gurbet hayatından sonra 1991 yılında türkiye'ye geri dönen kadir mısıroğlu, çalışmalarına devam etti. mısıroğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. şu anda osmanlılar ilim ve irfan vakfı'nın da başkanıdır. mısıroğlu bu vakıfta cumartesi günleri cumartesi sohbetleri adıyla konuşma yapmaktadır. bu konuşmalarında hem takipçilerinden gelen tarih, siyaset, din, edebiyat ve gündemle ilgili birçok soruyu cevaplandırmakta ve tarihi konularda konuşmalar yapmaktadır.

uluslararası faaliyetleri ve ödülleri

kendi eserinde beyan ettiği üzere bir islam şurası toplamıştır. bu uluslararası kongreye, nazım kıbrısi, isa al, musa serdar çelebi, ali batman, cemaleddin kaplan ve islam aleminden pek çok kişi katılmıştır. birinci islam şurası 25 ve 26 aralık tarihinde gelsenkirchen dickamp str'da eskiden cami olarak kullanılmış geniş bir salonda tertip edilmiştir. kongre bir bildiri de yayımlamış, bildiride imzası geçen islam adamları şunlardır: aslan tok (isviçre), şerafettin özkan (fed. almanya), kadir mısıroğlu (ingiltere) (çünkü o sıralarda türk vatandaşlığından atılmış ve mavi pasaport ile ingiltere merkez olarak almanya'da yurtsuz yaşıyordu), muharrem beyhan (danimarka), hanefi ağırman (fed. almanya), a. ibrahim savaş (avusturya), nadir erbil (fed. almanya), osman deveci (fed. almanya), atıf yüksel (hollanda), ali öztürk (fransa), enver töre (fed. almanya).

mısıroğlu macar ihtilali isimli kitabı üzerine hür macar yazarlar birliği'nin en büyük ödüllerinden olan gümüş madalya ile taltif edilmiştir. sekizinci cumhurbaşkanı turgut özal'ın başkanlığını yaptığı türkiye milli kültür vakfı tarafından osmanoğullarının dramı isimli eserinden dolayı juri hususi ödülüne layık görülmüştür. 1. öncelikle tarihçi değildir. bir insanın tarihçi olabilmesi için, sanırım önce biraz mantıklı konuşması gerekir. en büyük özelliği, hükümettin yaptığınyolları öve öve bitiremeyen kesimin kendisini de öve öve bitirememesidir.
 2. kendisi yazardır. ama ne yazardır kendiside bilmemektedir. işte öyle bir yazardır.
  rvp
 3. bildigin troll la bu. yanlis tanimısım cok..
 4. bir bilim insanı olmak için "objektif olma, gerçeklere bağlı kalma" gibi kriterleri yerine getiremediğini gördüğümüz tarihçi. yalan tarih diyerek kendi yalan tarihini üreten sözde tarihçi.
 5. şu adama tarihçi diyenler var ya bu ülkede. vay bizim halimize. bir insanın tarihçi olabilmesi için en azından lisans düzeyinde tarih bölümünü bitirmesi lazım. hacı abi cv sinden de anlaşıldığı, hukuk terk, lise mezunu bir zattır. onun için ortalıkta tarihçiyim diye dolaşması insanları aptal yerine koymaktır. taraftarları da eğitimli adamı sevmedikleri için, böylesi daha makbul oluyor.

  bana kalırsa; hala fesle dolaşan, hacivat kılıklı, atatürk düşmanı bir ibiştir.
 6. kafasında fesiyle osmanlı ve din üzerinden edebiyat yapmaya çalışan, türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu atatürk'ü kötülemekten başka hiçbir işi olmayan insan.

  osmanlı'da ve dinimizde ölünün arkasından konuşmak sevaptır değil mi kadir amca?
 7. ben bu adamin ne kadar sacmasapan biri oldugunu bilmezken daha, cocukken nerdeyse, kanlı düğün diye bi kitabini okumustum yillar evvel, hatta tam olarak 21 sene evvel. ekim 1994'te... ayrintilarini silinmis de olsa, osman bey'in zamaninda gectigini ve hikayenin genel hatlarini hatirliyorum az biraz...

  ozellikle cocukken okunan seyler cok derin isleniyor beyne... ben ve kimbilir kac bin cocuk o kitabi tarihi gercek diye okudu yillar evvel, belki dunya gorusunu kurdu benzeri yalan yanlis hikayeler ustune...

  kadir misiroglu, bu hayal urunu hikayeleri gercek diye pazarliyor cunku, kurgu diye degil... hatta yayinevinin soyle bir cumlesi var kitabin tanitiminda "...bu tuzakların en korkuncu da muhakkak ki; yalan yanlış tarihi yayınlardır. bunu dikkate alan yayınevimiz kuruluşundan beri ciddi tarih yayınlarına hususi bir ağırlık vermiştir."

  saka gibi...
 8. bunagin tekidir. genelde kitaplarında hayal ürünlerini tasfir etmiş. her olayı cinlere bağlamış ve cinlerle konuştuğunu söyleyen yandaş tarihçisi.