kafa dergisi - youreads 1. ot ayarında dergidir. bence ot dergisinden de kalitelidir. 3 aydır takip etmekteyim ve sıkıcı sayısına daha da rastlamadım. başındaki 'sadece 6 kelime' bölümünü okumak da en büyük zevkim. yazarları da seçilmiş kaliteli insanlar. sunay akın , emrah serbes, can dündar,ilber ortaylı gibi isimler var. her sayıda iki yazarın karşılaştırıldığı bölüm çok hoş. can dündarın sayfasını boş bırakıyorlar ' yazarımız izinde değil hapiste' diyerekten. dergi kafalara bölünmüş ; ilber hoca kafasi, radyocu kafası, şiir kafası, haberci kafası gibi. artık siz hangi kafadaysanız alın okuyun. kafanız bir dünyaysa hepsini okuyun o da olur.
 2. ot'un edebiyat dünyasına kazandırdığı aylık dergi.

  met-üst'ün tekrar dergi çıkarma isteği ve çabası, ot'u doğurmuş ve sanki ülkedeki açlığı (?) gidermişçesine candan tolga ışık ve ekibinin de onun ayarında bir dergi çıkarma isteğinden oluşan bir dergi kafa. ikisini de birkaç sayı eksikle takip ediyorum. zaten ot'un yazar kadrosunun bir kısmı burada da yazıyor/du. güzel yazılar ve insanlar olması artı bir değer katıyor ancak "dolu dolu bir dergi" demek birazcık abartı olur gibi sanki.

  ayrıca met-üst'ün ot ile bağını kopartıp, birkaç yazarın da ayrılması sonucunda kafa, biraz olsun avantajlı konuma gelmiş, emrah serbes gibi isimleri daimi yazar olarak tutması ile de kendileri açısından iyi bir hamle yapmışlardır.

  p.s: yazının başında bahsedilen "ot kazandırması", ot'un beklenenden fazla tutması ve muadillerinin doğmasına sebep olduğu içindir. karışıklık ya da yanlış anlama olmasın.
 3. epey bir sayı takip ettim kendisini her ay. gerçekten hep bilinen yazarlar var hem de gündemin nabzını iyi kolluyorlar. bunun dışında elbet yazılarını severek okuyamadığım, okurken sıkıldığım, görüş-siyasi olarak çok başka kafada olduklarım da var. ama çeşitlilik açısından avantaj olarak görüyorum.

  şöyle de bir şey var ki; bazı yazarlar gerçekten ortaya merak edilesi, dişe dokunan, her ay merakta bırakacak yazılarıyla bu dergiye katılıyorken, bazıları da sadece anılarını anlatıp duruyor. bir kaç olmasını anlarım belki ama sürekli insan neden kendi yaşamından, anılarından bahseder ki? bu benim açımdan dikkat çekici. şu ara kitap okumaya ağırlık verdiğimden aram biraz açıldı kendisiyle ama zaman geçirmek, okumak için güzel bir dergi.
 4. bu ayki sayısıyla okuyucuya hediye ettikleri turgut uyar posteri ve orhan veli ayracıyla gönlümü bir kez daha fethetmiştir. buyrunuz...
 5. nihat sırdar'ın zaman zaman programında bahsettiği, bu ayki "her şey çok güzel olacak" kapağını görünce satın alma dürtüme yenik düştüğüm(*:pişman değilim, yine olsa yine yaparım ;)) dergi. her kafaya göre yazarlar ve yazılar var gibi. ayrıca,kitap tanıtım sayfalarıyla beni masrafa sokmuştur, iyi ki araba reklamı sayfasını görmemişim :p
 6. ilber hoca var
 7. edebiyat dergisi değil maalesef bu kadrosuna rağmen "ünlü insanların siyasî anıları" denilebilecek türde bir dergi. sırf ekolü, koltuğu yıkılmasın diye ot'u da değişime itmiş bir dergi.
 8. bence içinde tabii ki bütünen edebiyat olmasda yoğun olarak edebiyat olan bir dergi. ama vella ama vella çok almayın 3 ayda 1 alın falan yeter. ünlülerin ilk çalıştıkları veya üstadlarla olan anıları falan yazılıyor. ot kadar kafa karıştırıcı ve sıkıştırılmış olmaması beni daha çok cezbetti
 9. ağustos sayısındaki vasatlıktan ötürü sanırım artık sadece umay umay için satın alacağım. ya da bu kadın artık bir kitap yazsın, peşinde koşmaktan yoruldum be.
 10. yazar kadrosunu çok beğendiğim dergi.

  (bkz: ilber ortaylı)
  (bkz: nihat sırdar)
  (bkz: cem davran)

  herkesin farklı konularda yazılar yazması çeşitlilik açısından önemli, bende tüm yazıları okumuyorum ama güzel yazılar yazdıklarını söyleyebilirim.

  ayrıca her ay kapaklarının muhteşem olduğunu söyleyebilirim. ilk cazibesine bu şekilde kapılmıştım.