1. geçtiğimiz aylarda diyarbakır devlet tiyatrosu'ndan temsili izleme fırsatım oldu. son zamanlarda izlediğim en iyi oyunlardan diyebilirim. dahası enerjisi en yüksek, en başarılı ve oynadığı oyuna en çok inanan ekiplerden. herkesin ikişer üçer role çıktığı, sahnesi bol, süresi epey uzun bir oyun ve çoğunluğu umut vaat eden genç oyunculardan oluşan, deneyimli ve tanıdık simaların da olduğu bir ekip.


    metin sınıflar arası uçuruma, tarih de mekan da değişse değişmeyen bozuk dünya düzenine eleştirisini korkmadan yapan cinsten. bu bozuk düzende payı olan soylu da, köylü de, asker de payını gerektiğince almış.

    böyle epik oyunları sahnelemek kolay bir iş değil. dozunu iyi ayarlayamayınca kör göze parmak berbat bir çocuk oyunu çıkarma riski çok yüksek. ddt oyuncuları ve rejisi zor bir işin altından başarıyla kalkmış. sanata, sanatçıya saygılı bir seyirciyle, dopdolu bir salonda 4.5 tl'ye izledim, iyi ki de izledim.

    oyun tiyatroadam tarafından da uzun süredir farklı salonlarda sahnelenmekte. mart ayının 28'inde ve 29'unda da dasdas'ta berliner ensemble oyuncuları tarafından oynanacak. bilet fiyatları tam 340, öğrenci 240 tl. bu oyunu böyle bir fiyatla izlemek; sınıf, mülkiyet, iktidar, adalet üzerine düşünmek de ne bileyim biraz "şey". tabii herkesin sınıfı da, parası da kendine öyle değil mi?