• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.50)
kahramanın sonsuz yolculuğu - joseph campbell
mitler üzerine yazan en tanınmış yazarlardan biri olan joseph campbell bu klasik yapıtında, dünyanın bütün mitolojilerinde "kahraman"ın yolculuğunu ve dönüşümünün izini sürerek tek bir arketipik kahra-manın varlığını ortaya koyuyor. ortadoğu'dan hindistan'a, güney afrika'dan sibirya'ya yayılmış insan coğrafyası üzerinde gılgamış, buddha, odysseus, thor, cuchulainn hep aynı işlevi yerine getirir: insanı benzerleri arasında kendisi olacağı bir yolculuğa hazırlamak.
psikanaliz, arketipik dönüşüm ilkesinin insan bilincinde hâlâ canlı durduğu ve çağdaş yaşamın her anında özünde mitsel olan dönüşüm-lerden geçtiğimizi söylemektedir. kahramanın sonsuz yolculuğu günlük düşler ile mitsel öyküler arasındaki çakışmaları sergileyerek, çağdaş dünyada toplum ile birey arasındaki çatışmanın insan olmadaki özel önemini vurgulayan bir kitaptır.


  1. şimdiye kadar okuduğumuz, izlediğimiz ne varsa, hepsinin iskeletini oluşturan olguları anlatan bir kitap. roman veya senaryo yazmak isteyenlerin, okuma listesine eklemesi tavsiye olunur. orijinal adı, the hero with a thousand faces dir.