kahverengi - youreads 1. 1400'lü yıllarda türklerin kahveyle tanışması sonrasında zaman içinde kahve bu renge adını vermiştir. japonlar aynı renge, çay rengi anlamında "chairo" (cha:çay, iro:renk) derlermiş. osmanlıda "fındıki" diye adlandırılmıştır. ingilizcede de adını fındıktan (hazel) almıştır.

  günümüzde "alageyik, alabalık" örneklerinde gördüğümüz ve "rengarenk" anlamındaki "ala" sözcüğü türkçede kahverengi anlamında kullanılmıştır. "ela"nın kaynağı da bu sözcüktür.

  eski türkçe'de kahverengi anlamında kullanılan sözcük ise "konur" (kongur)dur. bu sözcüğün anlamı kaynaklarda "yanık al, yağızımsı al" diye verilmektedir.

  açık kahverengi saçlar için kullandığımız "kumral" da bu sözcükle "al"ın bileşiminden (konural) "kumral" olmuştur.

  türkçe boz sözcüğünün bir anlamı da kahverengidir. boz ayı, kahverengi ayı anlamındadır.

  önemli not: bilgiler wikiden esinlenerek düzenlenmiştir. wiki
 2. tam emin değilim ama tembelliği simgeleyen renkmiş. iş mülakatlarında asla kahverengi giyilmemesi gerekiyormuş. yoksa sizi işe alıp 30-40 yıl çalıştırmazlarmış. lacivert giyerseniz mülakatlar daha başarılı geçer.
  abi
 3. doğallığın ve toprağın rengi olduğundan insanlara rahat hissettir, resmiyetten uzak bir hava yaratır. bu da daha fazla ve kaliteli iletişim anlamına geliyor günlük hayatta.
 4. rahatlığın simgesidir ve resmiyet ve kasıntılıkla çatışacağı için protokolde asla giyilmeyecek renktir. protokolde samimiyet yoktur, devletin samimiyeti olmaz o yüzden bu renk takım elbiseyi protokolde giyen kimse göremeyiz.