1. Tr edit : hesaplamak
  Lisede gördüğümüz limit, süreklilik, türev, integral, dizi vb. konuları tekrar üst düzey bir şekilde işleyip diferansiyel denklemlerle finali yapan ders. 4 dönem boyunca haşır neşir olacağınız bir ders olacak.

  Bir mühendislik bölümü öğrencisi olarak matematik yani janjanlı ismi ile calculus alan veya alacaklara birkaç tavsiye:

  + Derslere git ve kendi notunu kendin çıkar!
  Not çıkarmak aşırı önemli bir husus. Ders elalemin notundan çalışılmaz. özellikle matematik dersinde hiç çalışılmaz. Adam gelir "ehü ehü kolaymış bu" derkene tabiri caizse "şılaksss" diye uzayda katlı integrale bi geçer. Neye uğradığını şaşırırsın. Başkasından kesinlikle not alma. Dersler aynı zamanda ders çalışmak gibidir. Anlamaya derslerden başlarsın. Notlar "tekrar" kısmı olmalı.

  +İyi bir calculus kitabı bul.
  Benim tavsiyem Adams'ın kitabıdır. Çok büyük oran Thomas kullanmayı sever lakin insanı yorar thomas. Aynı örneği sana iki üç minnak değişiklikle bin defa çözdürür ve gına getirtir insana. Thomas'ın yalnızca soru bölümlerinin sonundaki özel yıldızla işaretlenmiş sorularına bakmanız yeterli olacaktır ve hocalarda genelde thomastan soru soracaksa yalnızca o soruları seçer. Buna karşın Adams ise zorlayan türde bir Calculus kitabıdır. Thomas'a göre kitap içeriği de daha iyi düzenlenmiştir. Kolay anlaşılırdır.
  Burada da Adams Calculus : Adam's Calculus

  +(Eğer lise sonda isen) Yaz boyu 12. sınıfta gördüğün konuları tekrar etmeye başla.
  Eğer hazırlığa kalmazsan ve mat. alacağın bir bölümdeysen afallamamak ve ilk yılını biraz daha rahat geçirmek istiyorsan son sınıf konularına ara ara çalışmaya devam et. Özellikle integrale bak.

  +Soru çözüm günü varsa eğer mat şubende. Genelde o günlerde yoklama almazlar. onlara da gitmemezlik etme. Hatta diğer şubenin bile soru çözüm gününe gidebilirsin. Ne kadar fazla o kadar iyi. Calculus kitabından ziyade o günlerde çözülen soruların benzerleri final ve arasınavlarda gelecektir.