1. belirli filtrelerden geçmesi gerekmektedir.(alkol, hastalık, cinsel ilişki gibi) çünkü sizdeki kanda oluşabilecek hastalıklara karşı bir önlemdir ve yapılmalıdır.

  kan verme işlemini gerekli durumlarda yapmışlığım vardır ihtiyacı olanlara istinaden tabi o an alkol falan almadıysam. önemlidir kan bağışı bu konuda duyarlı olmamız gerek sanırım.

  kızılay bilinen en önemli kuruluş lakin kendilerine bazı haber kaynaklarından dolayı pek güvendiğim söylenemez.

  haber örneği için;

  haber
 2. yukarıdaki 123004 nolu girdiye ek olarak;

  kan sayımında erkekler için uygun aralık 12-18 değerleri arasıdır, bu değerlerin üstünde kan değerlerine sahipseniz de sizden alınmaz,

  ayrıca eğer kan değeriniz 18 e yakın ise kan vermek sizin için bir çeşit tedavi gibidir, 18'in üstüne çıkıldığında yapılan flebotomi işlemi aslında fazla kanı almaktır, o yüzden eğer kan sayımında değerler 17'nin üzerinde çıkıyorsa 3 ayda bir gidip kan veriniz hem canlar kurtarın hem sağlığınızı koruyun.

  ayrıca bu kan verme işlemi sırasında bazen tecrübesiz hemşireler kan damarını çatlatabiliyor, ancak hemen korkmayın :) bu olay biraz canınızı yaksa da kan alınırken farketmeyebilirsiniz bile. Ancak daha sonrasında (ertesi gün) kan verdiğiniz kolunuzda sararma gibi bir şey görürseniz anlayın ki damarınız çatlamış. bu aşamada korkmuyoruz çünkü görüntü haricinde herhangi bir olayı yok, renk sarı > mor > yeşil şeklinde değişim gösterip 2 hafta içinde geçiyor. Eğer böyle bir olay yaşayıp da kan vermekten vazgeçen veya korkan varsa korkmasın diye bildireyim istedim.

  ayrıca iğneden korkmayan ve daha fazla vakit ayırabilecekler için (bkz: aferez)
 3. güvenemediğim için malesef katılamadığım aktivitedir. oktar babuna
  zamanında da sözde sınır tanımayan bir çok doktor avrupa ve amerikadan, afrikaya gitmiştir ve aynı şeyler orada da yapılmıştır. bunun sebebi ise biyolojik silahların denenmek istenmesidir. dna da bulunan ve ırkı temsil eden gen üzerine yapılan çalışmalar ile yalnızca o ırka zarar verecek biyolojik silahlar üretilmiş ve afrika bunların denendiği yer olmuştur.