1. dünyanın en iyi çoban köpeklerinden biridir kangallar. öyle ki, afrika kıtasında, özellikle namibya ve güney afrika'da soyları hızla tükenen çitaları korumak için yetiştiriliyorlar. çitaların sayılarının hızla azalmasının nedeni, av havuzunu aslan ve sırtlan sürüleriyle paylaşmak zorunda kalmaları ve giderek daralan doğal ortamlarında, çiftliklerdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara musallat olmaları.

    hayvanlarını çitalara kaptıran çiftlik sahipleri de, çareyi çitaları gördükleri yerde vurup öldürmeye ve çevreye kapanlar kurmaya başlamışlar. 1980-1990 arası 10 binden fazla çitanın böyle öldüğü tahmin ediliyor. bunun üzerine 1995'te namibya'da çiftçilerin sürülerin korumak için köpekler kullanılmaya başlanmış. 2005'te yapılan tüm çalışmalar ve araştırmalar sonucu "de wildt çita koruma vakfı" kurulmuş ve bu iş için en iyi hayvanların kangallar olduğu belirlenmiş. vakıf namibya ve güney afrika'nın dört bir yanındaki çiftliklere eğitimli kangallar veriyor veya yavru olarak verip, eğitimini çiftlikte gerçekleştiriyor. düzenli olarak bakımlarını, aşılarını yapıyor. koruma programının başlamasından bu yana, çitalara hayvan kaptırma oranında %95 azalma görülmüş. dolayısıyla da çiftçilerin elinde ölen çitaların sayısında da büyük oranda azalma olmuş.

    https://www.earthtouchnews.com/conservation/success-stories/these-dogs-live-to-work-and-threatened-animals-live-because-they-do/
  2. çorak arazide yetişen, eşek dikeni olarak bilinen papatyagiller familyasından bir bitki.
    arkadaşlar bunun dikenlerini temizleyip, kökünü yeriz. çok lezzetli olur. soyup, köküne oluşması zahmetli bir iştir ama.
    bak