kanıt - youreads

    • izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
kanıt
istanbul emniyet müdürlüğü cinayet masasından başkomiser orhan ve komiser selim her hafta başka bir cinayeti çözmeye çalışıyorlar. ikilinin bulduğu delilleri kriminal laboratuvarda değerlendiren zeynep ile adli tıp'ta cesetlere otopsi yapan doktor ece ise cinayetlerin çözülmesine yardımcı oluyorlar. cinayetlerin çözülmesinde yardımcı olan teknikleri ve bunların tarihsel gelişimini ise prof. dr. sevil atasoy anlatıyor.


  1. arka sokaklar gibi yıllardır süren basit bir polisiye ile kaybeden edebiyatının komiseri behzat ç. ile aynı dönemde ekran macerası başlayan bu dizi, diğer ikisine kıyasla karakter anlatımına çok az ağırlık veren ve yarı belgesel formatıyla işlenen bir diziydi. başkomiser orhan, komiser selim, komiser ayça, adli tıpçı ece ve laboratuvar şefi zeynep'in özel hayatı sadece o bölümde işlenen cinayetle ilgili bir durum varsa ekrana gelir, ara sıra "amirim size bir kız isteyelim artık, bana da zeynep'i isteyeceksin ya yetişin bize işte" diye geyik yapmalarıyla sınırlı kalırdı. bunun dışında bazı istisnalar ve seri cinayetleri haricinde her bölümün sonunda katil yakalanır, karikatür formatıyla görünürdü. kısaca kanıt; csi formatına en yakın yapımdı, hatta direkt oradan alıntı bile olabilir.

    bu arada diziyi izledikçe fark ettiğim bir nokta: ilk bölümlerde dış ses zeki atlı sanki hakiki belgesel seslendirir gibi uzun uzun konuşuyor. örneğin adli tıp ekipleri çalışırken "laboratuvardaki araştırmalarda maktulün kıyafetlerindeki sperm lekelerinde rastlanan dna'lardan (kamera değişir, figüranların dna sahibini gözaltına alması) x'inkiyle uyumlu çıkınca şüphelilerden x, tecavüz suçlamasıyla gözaltına alındı" diye zaten repliksizce de gördüğümüz şeyi anlatıyor. gereksiz bir durum, neyse ki ileriki bölümlerde bu ayrıntılar ya karakterlerin ya da sevil atasoy'un ağzından veriliyor, dış ses sadece finalde katilin akıbetini söylerken devreye giriyor...