kaos - youreads 1. yunan mitolojisinde evrende hiçbir şey yokken, her şeyden önce meydana gelen belli başlı şeylerden birinin ismi. yaratılan ilk şey. yokluk, saf düzensizlik ve kafa karışıklığının form almış hali manasına geliyormuş önceleri. (bkz: khaos)

  sonradan latin diline, anlamı biraz daralarak aktarılmış (bkz: chaos) . 15. yüzyılda ise fransızcada bugünkü anlamına en yakın haline dönüşmüş ve diğer dillere de aktarılmıştır. (bkz: karmaşa)

  ingilizcede bu kelimenin "çeyos" değil "keyas" diye okunmasının sebebi de sanırım kelimenin yunan/latin kaynaklı olması.
 2. her yeni günde başımıza ne geleceğini bilmeden, tam da ortasında yaşadığımız zamanları tarif eden bir söz. herkesin şüphe ve kıytırık bir umutla güne başladığını gözlerinden okumak mümkün. eski bilim kurgu filmlerindeki yıkılmış şehirleri, ölen insanları, yüksek sesle tüm olan biteni söndürmeyi amaç edinen tiplerin yaşattığı ve yarattığı ortamı, kaos olarak nitelendirmeden edemiyorum..
 3. mutlak düzensizlik hali.
 4. boşluk manasına gelen latin kökenli kelime
 5. her zaman ortaya çıkmayı bekleyen muhteşem şeylere gebedir.
 6. entropi yasası gereğincedir
 7. gerçekleri ortaya çıkarandır.
 8. güney afrika’da kanat çırpan kelebeğin, kuzey amerika’da yarattığı kasırgayı istemektir. enfes tanımımı yaptıktan sonra öneri isteyeceğim. david ruelle’nin rastlantı ve kaos kitabı gibi bilimsel veya felsefi kaos üzerine kitap bilenler yazabilirse sevinirim.
  sezgi
 9. Koç Üniversitesi yayınları’ndan çok güzel bir kitap çıkmış. Sanatta kaos temasını irdelemiş. Çok seviyorum böyle disiplinlerarası çalışmaları. Başlıkta istediğim tavsiyeyi ben vermiş oldum.
  sezgi