• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
Yazar ayfer tunç
kapak kızı - ayfer tunç
karlı bir kış günü, ankara'dan istanbul'a giden bir trenin yemek vagonu. birbirini tanımayan üç kişi; bankacı ersin, radyo programcısı selda ve yemekli vagonun garsonu bünyamin. kapak kızı, işte bu üç kişinin romanı. ama aynı zamanda orada olmayan bir başkasının; bir dergide çıplak fotoğrafları yayınlanan ayın kızı şebnem'in. trenin saatlerce yolda kaldığı, bir yolcunun öldüğü bu uzun yolculukta, roman kahramanları, birbirleriyle, şebnem'in fotoğrafları aracılığıyla yüzleşirler. ancak bu zihinsel yüzleşme giderek kimin kimi yargıladığı belli olmayan bir hesaplaşmaya dönüşür.


 1. ayfer tunç, ilk kez 1992 yılında yayınladığı kapak kızı'nı 'zemin aynı zemin, inşa aynı inşa' olmak kaydıyla yeniden yazdı. roman, bedensel çıplaklığı, kahramanlarını farklı nedenlerle sarsan bir travma olarak ele alıyor. aile, hayat, aşk, kıskançlık, güzellik ve ahlak kavramlarını, alışılmış yorumların tuzağına düşmeden işliyor. bunaltıdan ikiyüzlülüğe, anıların masumiyetinden yaşamın gerçeklerine uzanan soruların kuşattığı bu roman, aslında bütün soruları içeren tek bir soru soruyor: kim daha çıplak?
 2. kitabı okumaya başlamadan önce yeşil peri gecesi ile bağlantılı olduğunu bilmiyordum. okumaya başladığımda güzel bir sürpriz oldu benim için. fakat nerede okudum bilmiyorum ama ayfer tunç'un önce yeşil peri gecesi sonra kapak kızı okunduğunda, kapak kızı'nın basit kalacağı - kelime tam olarak bu değildi- gibi bir yorumunu okumuştum. yoruma katılıyorum sıralamayı istem dışı yanlış yapmışım. okumayı düşünenlere tavsiyem önce kapak kızı'nı sonra yeşil peri gecesi'ni okumaları kesinlikle.

  hikaye ortaya bir kişiyi alıp, bu kişinin uzaktan dokunduğu diğer karakterlerin hayatlarını, bakış açılarını ele almakta. büyük oranda trende geçiyor, o atmosfer çok güzel anlatılmış. trene bindiriyor, yolculuğa çıkarıyor sizi de. yetmez gibi sonrasında trenle uzun bir yolculuğa çıkma isteği de uyandırdı bende. ama hevesim kursağımda kaldı tabiı. istanbul'da nerede yavaş yavaş seyreden yataklı, restoranlı, içkili tren.

  yeşil peri gecesi'nin baş karakteri, bu kitapta da ortada durmakta. gene çok güzel, gene inanılmaz güzel, gene şahane güzel, güzel, güzel,güzel... karakterin güzellik vurgusu beni bu kitapta da inanılmaz baydı. hayattan, hayatındakilerden elindeki en büyük kozunu kullanarak, güzelliğiyle, soyunarak intikam alan karaktere sempati duyamadım. aslında neredeyse hiç bir karaktere sempati duyamadım.

  ayfer tunç eserleri arasında ortalamanın altında kalanlardan.