1. kapalı alanda sigara içenlerin , yani kısaca çok yanlış bir şey. benim derdim sağlığım değil, hayatımın hiçbir önemi yok ama bir ton para verip aldığım kıyafetlerime sinen sigara kokusu gitsin diye yine bir ton para verip aldığım parfümü harcıyorum ki koku yine de gitmiyor. öyle ki yapışıp kalıyor.

  kapalı alanda sigara içene idam cezası gelmeli.
 2. en sevdigim yasak.
 3. kapalı alanda sigara içemeyen arkadaşlar acısını çıkarmak için otobüs duraklarında ve halk arasında baca gibi dolaşıp tepkilerini dile getiriyorlar. yapmayın, etmeyin. insanlar sizin zehrinizi solumak zorunda değil.
 4. gittiğim yerlerde böyle bir durumla karşılaşmadım. sigara içilen bölümlerle içilmeyen bölümler birbirinden ayrılmış oluyor.

  kuralın, yasanın uygulanmamasından bu kadar çok rahatsız olan olduğuna göre biraz da müşterilerin yaklaşımıyla ilgili olabilir bu durum. hiçbir işletme götürüsü getirisinden fazla olan bir duruma müsade etmez. sigara içildiği için müşteri kaybeden bir işyeri sigara içilmesine göz yummaz. siz de sigara içilen yere gitmeyin kardeşimi, kesin sesinizi anlamında değil pasif agresif bir protesto tavsiyesi olarak söylüyorum anlayacağınız.

  kişisel olarak benim için fark etmez, ben baca gibiyim ama çevremin çoğu içmiyor hatta dumandan rahatsız oluyorlar. bir açıdan iyi de oluyor onlarla takılırken karambolde ben de 3-5 saat içmemiş oluyorum.
 5. çocukkken babamların ortamı olunca hep birden kağıt oynarlar ve tabii ki deli gibi sigara içerlerdi.

  yine izleyen yıllarda düğün, kına gecesi gibi şeylere gittiğimde de ortamda çılgınca sigara içilirdi.

  en yakın 3 arkadaşım sigara içerdi. ne zaman buluşsak küllükler hınca hınç dolardı.

  üniversitedeyken hazırlık kantini dumandan görülmezdi, tam bir underground mekan gibiydi.

  bölümün kantinine “edebiyat düğün salonu” derdim. orada da çılgınca sigara içilirdi.

  ve ben bu ortamların hepsinde çok çok rahatsız olurdum. hiç sigaraya başlamamamış biri olarak duman beni mahvediyordu. ve bu uygulama çıktığında sevinmiştim. ve bu iktidarın sevindiğim ilk ve tek uygulaması buydu.

  şu aralar bazı pub’larda, salaş barlarda vs. içeride sigara içiliyor ve ceza veren de şikayet eden de yok.

  ha bir de sokakta içenler ve dumanı size üfleyenler var ki o konuya girersem sinkaflı cümleler yazarım, olmaz.