kapital - karl marx - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.21)
Yazar karl marx
kapital - karl marx
bu kitap, karl marx’ın ve marksizmin temel yapıtı kapital’in tamamını, almanca aslından çevrilmiş olarak türkçeye kazandırma, böylece türkçe marksist edebiyatın en büyük eksiğini giderme yolundaki son ciddi girişimin önemli bir adımını oluşturuyor.

marksist iktisat alanına hâkim yetkin çevirmenler mehmet selik ile nail satlıgan’ın almanca aslından türkçeye kazandırdığı kitap, iki editör tarafından da gözden geçirildi. erkin özalp almancasıyla, oktar türel ise ingilizcesiyle karşılaştırarak metni baştan aşağı gözden geçirdiler.

yordam kitap’ın bu basımı, eseri bütünleyen iki ek metni de kapsıyor:
bunlardan ilki, marx’ın başlangıçta kapital’in i. cildine 6. bölüm olarak koymayı düşündüğü, ancak cilde dâhil etmekten daha sonra vazgeçtiği, marx’ın ekonomi politik eleştirisinin mantığı ve “mimari”si açısından özel bir önem taşıyan 120 sayfalık el yazmasıdır. diğeri ise kapital’in temel kavramlarının almanca, fransızca, ingilizce ve türkçe karşılıklarını içeren bir “sözlükçe”dir.

“[kapital’in i. cildi] kesinlikle burjuvaların (toprak sahipleri dâhil) kafasına şimdiye dek fırlatılmış en korkunç gülledir.”
marx’tan becker’e 17 nisan 1867 tarihli mektup

“yeryüzünde kapitalistler ve işçiler bulunduğundan beri, işçiler için bu kitap kadar önemli bir kitap çıkmadı.”
friedrich engels, “marx’ın kapital’i”


 1. mutlu
 2. meydanlarda kuran göstermek bir 12 eylül geleneği, gelenek sürüyor. bir de kapital gösterme geleneği başlar mı acep? evvelce örnekleri var mı kapital göstermenin?
  mutlu