1. yeni bir akım olarak karşımıza çıkıyor, kısaca zamanı verimli kullan ve "basit yaşa". pek çok faydası olabilir aslında, üzerinde tartışılabilir. günümüz şartları ve koşulları zoraki alış verişi bize dayatsa da, kredi kartlarımız bahtlarının rüzgarına kendilerini kaptırıp gitse de, pek çoğumuz alış veriş tutkumuzdan vazgeçemiyoruz evet.

  peki nedir bu şimdi derseniz de -pek çoğunuz duymuştur bile sanıyorum- bir birine yakışacağını düşündüğünüz bir kaç parça kıyafeti temel alarak, daha fazlasını almama eğilimi de diyebiliriz. ihtiyaçlarımızı belirliyoruz, fazlasında gözümüz olmuyor. bir kaç taşla günü, ayı, hatta seneleri kurtarıyoruz böyle.üstüne üstlük tüketim çılgınlığının da önüne geçmiş oluyoruz.

  başarması zor gibi görünse de uzun vadede ilgi çekici geliyor. işin maddi tarafı şöyle dursun, zamanı ne kadar iyi değerlendireceğimizi de görmüş oluyoruz böylece..

  bu uygulamayı günümüzde ünlü isimler de kullanıyor. mesela;

  christopher nolan
  mark zuckerberg
  alice gregory
  drew barrymore
  cem yılmaz

  bazıları..
 2. imkan ve imkansızlık ile doğru orantılı olabilir. elbette daha iyisine sahip olabilmek güzel ama aynı zamanda aç gözlülüğümüzün de belirtisi. son yıllarda bahsettiğimiz konu üzerinde benim de bir tasarrufum var ve bu imkan dahili doğrultusunda ilerliyor.
 3. benim de ilgimi çeken bir konu, son yıllarda kendimi avm'lerden soyutlama ile kısmen başardım, hem vaktimi, hem paramı daha yararlı şekilde kullanabilir miyim, daha minimalist yaşayabilir miyim diye sorguluyorum. az olsun ama kaliteli olsun prensibi ile hareket etmeye çalışıyorum. evdeki gereksiz eşyaların bir çoğundan vazgeçtik. sistemin pompaladığı televizyon, market alışkanlıkları, popüler müziklere sırt çevirmeye çalışıyorum. bu durum toplumdan bir nebze uzaklaşmaya da yol açıyor, yalnızlaşma ve yabancılaşma başlayabiliyor. amerikada da 100 day challenge vb isimle anılan aktiviteler var ama sonuçta bu aktiviteler de bir şekilde popüler olup kendisi ile çelişmeye başlıyor. sözün özü kendi yaşam şeklinin kuralını kendin oluşturursan hem kendini şımartıp hem de sade olmayı başarmak belki mümkündür.