kara delikler ve bebek evrenler - stephen hawking - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
kara delikler ve bebek evrenler - stephen hawking
kara delikler ve bebek evrenler stephen hawking'in zamanın kısa tarihi'nden sonra hazırladığı ikinci popüler yapıtı. ekim 1993'te amerika'da yayımlanan yapıt yazarın ilk yapıtı kadar ilgi gördü.

stephen hawking "ben evrenin bilinmez ve anlaşılmaz bir şey, insanın sezgileri olabileceği fakat hiçbir zaman tam olarak analiz edemeyeceği veya kavrayamayacağı bir şey olduğu görüşüne katılmıyorum. bu görüşün hemen hemen dört yüz yıl önce galile tarafından başlatılan ve newton tarafından devam ettirilen bilimsel devrime karşı haksızlık ettiğini düşünüyorum. onlar evrenin en azından bazı alanlarının, gelişigüzel şekilde davranmadıklarını kesin matematiksel yasalar tarafından yönetildiklerini gösterdiler. o zamandan beri geçen yıllar içinde galile ve newton'un çalışmalarını evrenin hemen hemen her alanına uzatmış bulunuyoruz" diyor.


  1. stephen hawking'in 1976 ile 1992 yılları arasında yazdığı otobiyografik ve bilimsel yazıların bulunduğu ayrıca bazı seminerlerde yaptığı konuşmaların metinlerinin yer aldığı kitap.

    stephen, birleşik bir kurama olan inancından sıkça söz eder bu kitapta.