• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
karanlığın yüreği - joseph conrad
karanlığın yüreği joseph conrad’ın denizci olduğu yıllarda kongo’ya yaptığı bir yolculuktan esinlendiği karanlığın yüreği, yazarın en önemli yapıtı olmasının yanı sıra sömürgecilik konusunu derinlemesine irdeleyen bir çalışmadır. roman, sömürgecilik olgusunu incelerken, roman kahramanı marlow’un karşılaştığı üç farklı karanlığı; insan eli değmemiş kongo’nun karanlığını, avrupalıların yerlilere yaptığı zulmün karanlığını ve her insanın içinde gizli olan kötülük yapma arzusunun karanlığını ele alır. conrad kongo nehri’nde bir teknenin kaptanı olarak çalıştığı sırada, kendisi de avrupalı sömürgecilerin acımasızlığıyla karşı karşıya kaldı ve zulümden, binlerce filin öldürülmesine neden olan fildişi elde etme hırsından, sömürgeci yaşamının nafileliğinden nefret etti. karanlığın yüreği de, aslında insanoğlunun ruhundaki karanlığın derinlerine yapılan bir yolculuktur.
  1. betimlemelerini ayrıca sevdiğim yazardır: "ay her şeyin üzerine, gür otların, çamurun, bir tapınağın duvarından daha yükseğe uzanan birbirine dolaşmış bitki örtüsünün, karanlık bir boşluğun arasından, tek bir fısıltı bile çıkarmadan sere serpe akarken ışıl ışıl parlamasını gördüğüm büyük nehrin üzerine ince bir gümüş tabakası yaymıştı. "
  2. lisenin ilk yılında bu kitap elime geçtiğinde o kadar sevmiştim ki tam 22 defa okudum. araya bir iki kitap girse dayanamayıp tekrar okuyordum. tasvirleri harikadır. o vakit karaladığım bir iki öykü için betimlemeleri bana yol göstermiştir diyebilirim.