• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.39)
kardeşimin hikayesi - zülfü livaneli
serenad fırtınasından sonra livaneli'den nefes kesen bir romansakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikâye, daha doğrusu hikâye içinde hikâye de böylece başlar. modern bir binbir gece masalı'nın kapıları aralanır. ancak bu kez şehrazad erkektir. kardeşimin hikâyesi aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inananları bir kez daha düşünmeye davet eden, aşka, aşkın karmaşıklığına ve tehlikelerine dair nefes kesen bir roman. her sayfada yeni bir gerçekliği keşfedecek, kuşku ile kesinliğin sınırlarında dolaşacaksınız. mantıksız gibi geliyor ama o sabah uyandığımda tuhaf bir haber alacağımı biliyordum. karadeniz'in lacivert dalgalarıyla baş başa kalmış olan bu ıssız köyde geçen her gün birbirinin aynısı olduğu için burada insanların heyecanla konuşacağı olaylara pek sık rastlanmazdı. o günün de ötekiler gibi sessizce akıp gitmesi gerekirdi ama galiba başka şeyler olacaktı. o mahmur sabah saatlerinde bir cinayet haberi alacağımı bilmiyordum elbette ama bir haber gelecekti. daha yataktan çıkmamıştım, gözlerim kapalıydı, arkalarında fosforlu çizgiler bırakarak yıldırım hızıyla hareket eden mor tavşanları izliyordum. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


  1. ana hattı tahmin edilebilir olsa da, akıcı ve farklı olan, okuduğum için pişman olmadığım bir roman olmuş. duygulara, aşka, hatta sarılmaya farklı bakış açısıyla yaklaşmış livaneli.
  2. zülfi livaneli ile ilk tanıştığım başyapıt. bir kitap nasıl bir insanı bu kadar heyecan ile sürükleyebiliyor bu konunun tartışılması gerekli.elimden bırakamadım çok sevdim. hem bitsin hem bitmesin istedim bu da ayrı bir ironi. ne tuhaftır ki bazen canım istabulda geçen kitapları okumak çekerken bazen de zülfi livaneliyide çeker . der ki ruhum uzun zaman oldu bir livaneli oku , beni besle. işte o anlarda elim uzanır kütüphaneme alırım elime yeni bir livaneli kitabı , başlarım dünyadan kopup kitabın karakteri olmaya.