1. ispanya'nın katalonya özerk yönetimi 135 kişilik parlamentosu, 70 evet 10 hayırla tek taraflı bağımsızlık ilan etti. halk sokaklara döküldü. ispanya ise 'imkansız bir şey' diyerek özerk hükümeti feshetti ve katalonya'yı doğrudan yönetme kararı aldı. avrupa birliği şuan 'tek muhatabımız ispanya' diyor. bakalım neler olacak...

  edit: ayıntılı bilgi

  135 üyeli parlamentoda gizli yapılan oylamaya, ispanya'dan ayrılmaya karşı çıkan sosyalist parti, halk partisi ve ciudadanos üyeleri katılmadı.
  82 parlamenterin katılımı ile yapılan oylamada 10 hayır ve 2 çekimser oya karşın 70 üyenin oyuyla bağımsızlık kararı alındı.
 2. benim merak ettiğim o 55 kişilik oy vermeyenler kısmı..
  madem oy vermeyeceksin öyle kenardan izleyeceksin ne diye meclise girdin, yok girdiysen niye oy vermiyorsun arkadaşım?
  çekimser kalıp, dur bakalım n'olacak ona göre bakarız diyenlerdensen en kurnazı senmişsin ne diyim.... las ramblas'taki pakistanlı hediyelik eşya satıcılarına karışasınız e mi çekimserler.

  ayrıntılı bilgiden sonra aydınlandım efenim.
  ek olarak bizim dış işleri hemen öne atıldı "katalonya özerk bölgesi parlamentosu'nun bugün öğleden sonra aldığı bağımsızlık ilanı kararı doğru yönde atılmış bir adım teşkil etmemektedir" diye. bakalım göreceğiz zamanla neler olacak.

  bu arada katalonya.. hakikaten güzeldir, kendince bir havası vardır, ispanya'nın diğer kısımlarına benzemez. özellikle kuzey ispanya ile çok farklıdır.
  ayrılmaları hakkında bir fikrim yok ama ayrılırlarsa umarım bize vize uygulamazlar.
 3. föşik ispanya
 4. bağımsızlık furyasının özellikle avrupa'da yoğunlaşmasının tek bir nedeni var: avrupa birliği.

  avrupa birliğine kıyasla diğer ulus devletler daha konsolideler çünkü: burjuva sınıfları 1) ülkenin fakir bölgelerine de ihtiyaç duyarlar çünkü düşük maliyetli bir işçi/çalışan deposudur 2) devlet koruması ve sübvansiyonlarından yararlanarak ürünlerini satabilecekleri bir iç pazara ihtiyaç duyarlar.

  malların ve işgücünün serbest dolaşımı sebebiyle ab'de bu iki koşul da oldukça gevşemiş durumda. artık zenginler fakir bölgelerin yükünü taşımak istemiyor.