• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.08)
kayıp zamanın izinde - marcel proust
kayıp zamanın izinde, marcel proust'un hayatının son 17 yılında yazdığı yaklaşık bir milyon ikiyüz elli bin sözcükten oluşan 3000 sayfalık dev romandır. 20. yüzyıl edebiyatının en büyük eserlerinden biri sayılır.

proust bu romanı annesinin 1905'deki ölümünden sonra yazmaya başladı. kitabın ilk cildi 1913'te yayımlandı. roman, tamamlandığında yedi kitaplık kayıp zamanın izinde ortaya çıkacaktı. proust bu romanın son düzeltmelerini yaparken 1922'de öldü.

bu roman türkçeye roza hakmen tarafından çevrilmiştir. daha önce yakup kadri karaosmanoğlu romanın birinci cildini çevirmiş ancak devamını getirmemiştir.

kayıp zamanın izinde şu yedi ciltten oluşur:

swann'ların tarafı
çiçek açmış genç kızların gölgesinde
guermantes tarafı
sodom ve gomorra
mahpus
albertine kayıp
yakalanan zaman

(kaynak: wikipedia)


  1. modern edebiyatın ulyyses ve niteliksiz adam ile birlikte en önemli romanı sayılan bir marcel proust eseri.

    marcel proustun bu yarı otobiyografik romanı, zaman ve hatırlama kavramları üzerine kuruludur. kahramanımız, anılar ve çağrışımlar yoluyla geçmiş ve gelecek arasında bir bağ kurar. romanın üslubu ve yazılış biçimi kendinden sonraki birçok yazarı derinden etkilemiştir. nitekim proustvari terimi psikolojiye bile girmiştir. yaklaşık 3500 sayfa tutan devasa roman, dünya edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli yapıtlarından biri sayılır.
  2. dünyadaki en güzel isme sahip kitap olabilir kendisi, afrika dahil.
  3. benim bildiğim kadarıyla proust bu eserlerini insanlardan uzak 4 tarafı duvarlarla çevrili sadece yapay ışıkla aydınlanan bir odada inziva halindeyken yazmış