1. tes
 2. etrafımdaki insanlar nedeniyle hiçbir zaman kedileri ne kadar sevdiğimi ve beslemek istediğimi açık açık söylemedim..evet şimdi söylüyorum ben kedilere aşiğim aşik!!
  varda
 3. tüylü alev topu^:uyurken :)^.
 4. kendi ebatlarında doğadaki en yetenekli yırtıcılardan biri olmasına karşın tüy dökmüş bir maymun türünün dişilerinden minnoş muamelesi gören zavallı hayvan ^::)^.
 5. ilginç bir aurası olan, aşığı nefret edeninden çok olan, bir tanesini sevmenin diğerlerini de sevmeyi koşulsuzca beraberinde getirdiği,her daim kazanacak olan hayvan.
  bak hayvan deyince kendi kendime irkildim. kedi o kedi.
  ssri
 6. olmasalar hayatın sanki sevimsizleşeceği, eve girmek için can attıran, insanı kapılarda karşılayan, oyuncu mu oyuncu serseriler.
  sokaktakiler omzumdan inmezken evdekinin ellerimi tırmalaması da şımarıklığından.
  mahallede muhtar adaylığımı koysam beni muhtar seçecek varlıklardır.
  benim için, bir pofuduk, ceviz, badem, pamuk, aliş, şaziment ve daha niceleridir..
  beni bir sevgi kelebeğine dönüştüren hepsine tek tek sarılmak istediklerimdir. evet.
 7. insanların evrime nasıl yön verebildiklerinin kanıtı olan hayvan.

  önceleri; kırsal alanlarda yerleşen insanlar tarafından, evin etrafındaki fare ve yılanları avlamak gibi köpeklerin yapamadığı önemli bir işe yaradıkları için beslenmiş ve kollanmışlardır. sonraları ise (etrafta avlanacak yılan ve fare kalmayınca) genelde sadece süs hayvanı olarak semirtilmişlerdir (yine de şu an şehir merkezinde fare görmüyorsanız bu durum aç sokak kedileri sayesindedir).

  'ilk zamanlar sadık olanlar, sonralardan sevimli olan köpekler' ve 'önceleri iyi avlanan, çok sonralardan da sevimli olan kediler' insanlar tarafından özenle seçilmiş, bu bağlamda yapay seçilim ile evrimleşen canlılar olarak günümüze gelmişlerdir. binlerce yıl içinde insanların ihtiyaçlarına göre nasıl da değiştikleri çok dramatiktir. sevimli olanları insanlar tarafından beslenerek hayatta kalmış, çirkin olanlar çiftleşme şansı bulamayarak tarihe gömülmüştür.

  --ilginç ve önemli evrimsel not--
  kurtların saldırganlığı, kanlarındaki stres hormonlarının^:adrenalin^ çok yüksek düzeyde olmasından dolayıdır, yani korktukları için saldırdıklarını söyleyebiliriz. kanındaki stres hormonlarında eksiklik yaratan bir mutasyon nedeniyle insanlara yaklaşabilen bazı kurtlar insanlar tarafından evcilleştirilmiştir. bu kurtlar, açık alanlarda yaşayan ve korunmaya ihtiyacı olan insanları diğer vahşi hayvanlardan korumak karşılığında bedavadan beslenmişlerdir. ne kadar sadık bir koruyucu olurlarsa insanlarla o kadar iyi ilişkiler geliştirmişler ve iyi beslenmişlerdir. kimin kimi evcilleştirdiği belli olmayan bu kahpe düzende, bedava et yemek için insanların köpeği olmuşlardır^:evrimsel espri^. daha sadık olanları daha çok kayırılmış, evrimsel mekanizmalarda daha avantajlı konuma gelmişlerdir. kediler içinse bu mekanizmanın önceleri fare ve yılan avcılığı, sonradan şapşiriklik üzerinden yürüdüğünden bahsetmiştik.
  --ilginç ve önemli evrimsel not--

  eveet.. şimdi gelelim işin başka bir boyutuna:

  !---- spoiler ----!

  işte böyle ulvi bilimsel gerçeklerin odağında olan bu sevimli dostlarımızın isimleri, bulunduğumuz bu mecraya gelecekte yazar olacak kadınlar tarafından türlü isim ve sıfat tamlamaları içinde kullanılacaklardır.

  (bkz: mor kedi)
  (bkz: catwoman)
  (bkz: damdaki kedi)
  ^:uzar gider bu^
  (bkz: potansiyel kedili hatun nickleri)

  !---- spoiler ----!
 8. gunun en guzel kismi olan gunduz uykusu kismini icra ederken ruyalarimin derinliklerinde karsiladilar bugun beni.
  !---- spoiler ----!

  hayalimde ki mustakil bahceli buyuk evde saadet icinde yasarken, arka bahcede yetistirdigim seftaliden yemek icin agacin yanina gitmistim ki, mutlu ruyam o anda kabusa dondu. o sevimli korkak olmasi gereken kediler, korku filmlerinde ki canavarlar edasiyla ataga gectiler. 'ne oluyo lann burda' diyemeden; bir tanesi benimle konustu. hemde turkce! bahcenin onlara ait oldugunu beni bir daha bahceme sokmayacaklarini soyledikten sonra, gitmem icin bir kolidor actilar. arkamdan hemen kolidoru kapatip savas duzenine geri donduler. yiyemedim o ozenle yetistigim seftaliden bir tane olsun almama izin vermediler, hain kediler!

  !---- spoiler ----!
  (bkz: o kedi buraya gelecek!)
  o degilde nasil bir bilincaltim varmis la benim?
  tskn
 9. başıma bir sey gelmeyecekse sevmediğimi söyleyeceğim canlıdır. gariptir ki hiçbir tanıdığımın da kedileri sevdiğine şahit olmadım. amfilerinde dahi kedilerin özgürce dolaşabildiği bir okulda okumak sırf bu yüzden çok can sıkıcı olabilir. rahat rahat kantinde oturamazsınız çünkü her an bir tanesi kucağınıza atlayabilir. ancak tüm akademisyenler kedileri çok sever.kendi küçük odalarında onlar için ayrılmış yaşam alanlari vardır. sanırım kedinin kültürle, entelektüel bilgiyle bir ilgisi var. ben de akademisyen olmaya karar verirsem kendime bir kedi biblosu alacağim. maksat safımız belli olsun.