1. her gün eve geldiğimde kapıda karşılıyor. eğer balkonda yatarsam başucumda bekliyor, koltukta uyuya kalırsam koynuma giriyor zorla, yatağımda yatarsam ayaklarımın üzerinde yatmayı seviyor.

  6 aylık daha. bir sorunu var, miyavlayamıyor.

  durduk yere kucağıma yerleşip, patisini ellerime koyup seviyormuş gibi yaptığı vakit oluyor. nasıl karşılık vereceğimi bilmiyorum.

  bir sürü insan tanıdım, bir tanesinde bu masumiyeti göremedim.

  insanları sevmeye çalıştım, bir tanesini bile Tomris gibi sevemedim.

  bir de, yalnız yatmayı beceremiyor sanırsam. :).
  Tomris.
  isk
 2. isk
 3. insanların evrime nasıl yön verebildiklerinin kanıtı olan hayvan.

  önceleri; kırsal alanlarda yerleşen insanlar tarafından, evin etrafındaki fare ve yılanları avlamak gibi köpeklerin yapamadığı önemli bir işe yaradıkları için beslenmiş ve kollanmışlardır. sonraları ise (etrafta avlanacak yılan ve fare kalmayınca) genelde sadece süs hayvanı olarak semirtilmişlerdir (yine de şu an şehir merkezinde fare görmüyorsanız bu durum aç sokak kedileri sayesindedir).

  'ilk zamanlar sadık olanlar, sonralardan sevimli olan köpekler' ve 'önceleri iyi avlanan, çok sonralardan da sevimli olan kediler' insanlar tarafından özenle seçilmiş, bu bağlamda yapay seçilim ile evrimleşen canlılar olarak günümüze gelmişlerdir. binlerce yıl içinde insanların ihtiyaçlarına göre nasıl da değiştikleri çok dramatiktir. sevimli olanları insanlar tarafından beslenerek hayatta kalmış, çirkin olanlar çiftleşme şansı bulamayarak tarihe gömülmüştür.

  --ilginç ve önemli evrimsel not--
  kurtların saldırganlığı, kanlarındaki stres hormonlarının^:adrenalin^ çok yüksek düzeyde olmasından dolayıdır, yani korktukları için saldırdıklarını söyleyebiliriz. kanındaki stres hormonlarında eksiklik yaratan bir mutasyon nedeniyle insanlara yaklaşabilen bazı kurtlar insanlar tarafından evcilleştirilmiştir. bu kurtlar, açık alanlarda yaşayan ve korunmaya ihtiyacı olan insanları diğer vahşi hayvanlardan korumak karşılığında bedavadan beslenmişlerdir. ne kadar sadık bir koruyucu olurlarsa insanlarla o kadar iyi ilişkiler geliştirmişler ve iyi beslenmişlerdir. kimin kimi evcilleştirdiği belli olmayan bu kahpe düzende, bedava et yemek için insanların köpeği olmuşlardır^:evrimsel espri^. daha sadık olanları daha çok kayırılmış, evrimsel mekanizmalarda daha avantajlı konuma gelmişlerdir. kediler içinse bu mekanizmanın önceleri fare ve yılan avcılığı, sonradan şapşiriklik üzerinden yürüdüğünden bahsetmiştik.
  --ilginç ve önemli evrimsel not--

  eveet.. şimdi gelelim işin başka bir boyutuna:

  !---- spoiler ----!

  işte böyle ulvi bilimsel gerçeklerin odağında olan bu sevimli dostlarımızın isimleri, bulunduğumuz bu mecraya gelecekte yazar olacak kadınlar tarafından türlü isim ve sıfat tamlamaları içinde kullanılacaklardır.

  (bkz: mor kedi)
  (bkz: catwoman)
  (bkz: damdaki kedi)
  ^:uzar gider bu^
  (bkz: potansiyel kedili hatun nickleri)

  !---- spoiler ----!
 4. bir van kedisine sahibim, adı vera. ölen kardeşinin başında ağlarken buldum. minicikti. saldırıyor, korkuyordu. 5-6 saat sonunda güvenini kısmen kazandım ve eve getirdim. şimdi 6 aylık, dibimden ayrılmıyor, benimle uyuyor, kokum olan her şeyi sahipleniyor. dünyanın en saf sevgisi. en güzel hissettireni. asla küsmüyor, uzaklaşmıyor. seni çok seviyorum vera, beni terk etme.
 5. dün sahadan ofise dönüyorum.

  o da ne! misafirim var bir tane. nereden geldiği belli değil. bir şekilde konteynera girmiş.

  selamlaşıyoruz önce.

  ısındıktan sonra dışarı çıkıyor, sevdiriyor biraz kendini.

  sonra kayboldu ortadan.

  bugün ofise geldim bizim arkadaş oraya buraya sesleniyor gandalf diye.

  adını gandalf koymuşlar.

  gel kızım seviyim seni biraz.
  oy yerim.

  al yemek ye.
  saol. -.-

  kutu bulduk sonra bir tane.

  görür görmez içine girdi zaten.

  sonra dedik bu kutu ıslanır. biraz da rüzgar alır bir ayar çekelim.

  önce yadırgadı.
  sonra.
  aha ne var lan içinde.
  ben buraya girerim ki.

  aa kocaman.

  .
  .
  .

  saol. -.-

  bir daha ki kedi maceramı kısa film olarak yayınlarım artık.
  isk
 6. her biri kendine has envai çeşit huy ve karakter edinen, kendi gereklilikleri çerçevesinde değerlendirildiği takdirde çok kurnaz olabilen hayvan türü. sabır ve özveriyle iletişim kurarsanız çok hoş şeylere tanık olabilirsiniz.

  mesela ateşlenip yatak döşek hasta olduğunuzda gelip bir gün boyu sadece mama-su-kum için yanınızdan ayrılıp sizi hiç yalnız bırakmadan gözünüzün içine bakabilirler. veya siz öksürürken, uykularının arasında bile miyavlayıp sizi kontrol edebilirler. günün ortasında "gel la yatalım" diye sizi peşine takıp, gecenin 3'ünde "yalnız kaldıaoouuuv" diye ağlayabilirler. hiçbir şeyle oynamayıp, kendi kendilerine koşturabilir, ortasından düğümlenmiş gofret paketiyle tüm ev boyu koşabilirler.

  izlemesi ve anlaması-anlaşması en keyifli canlılardan biri kedi. ona saygı duyun, isteklerini anlamaya gayret edin, o da size tüm güzel numaralarını sergilesin.
 7. büyükannem öldüğünde kedisi yemeden içmeden kesmişti kendisi öylece onun yatağında uyurdu. zaten o da çok zayıf düşüp hastalanıp iki ay sonra öldü bence kediler gerçekten sahiplerini çok seviyor ya da hiç sevmiyor..
 8. sen, ben uyurken gelip patinle yuzume dokunup uyandiriyorsun ya, en mutlu sabahim o oluyor benim. evime, hayatima ayak uydurup bana eslik ettigin icin tesekkur ederim guzel yaratik.