kefir - youreads 1. bir süredir evde beslediğim canlı. yanına arkadaşlık etmesi için kombu mantarı arıyorum şimdi de. mutfakta canlı beslemek bir harika dostum :)
  mesut
 2. ara ara yurdumda alkollü mü değil mi, haram mı helal mi tartışmalarının yapıldığı eski türk içeceği
 3. bir diyetisyen olarak top 5 besinim arasında yer alır. içerdiği probiyotik bakteriler sayesinde bağırsak düzeni sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir, alerjik hastalıklara karşı koruma sağlar.
  hazır da satılır ancak ambalaj içerisinde probiyotik bakterilerin ne kadar kayba uğrayacağı tartışılır.
  kefir mayası alıp evde yetiştirmek daha garanti bir yöntemdir.
  ancak her gün tekrar mayalamak-devam ettirmek gerekiyor. yalnızca bu düzen açısından biraz zor olabilir.
  *no: hipokrat "bütün hastalıklar bağırsakta başlar" diye doğruluğu çok yüksek olan bir söz söylemiştir.
 4. yoğurt ve peynirle birlikte süt'ün mucize dönüşümlerinden birisi. yapılan araştırmalar doğru ise; ergen değilseniz artık süt içmenize gerek yok, daha fazla boyunuz uzamayacak. o yüzden bağırsak dostu, tokluk verici bu gıdayla tanışmakta fayda var. süt tek başına mükemmel bir hammadde olmasına rağmen doğrudan sindirilebilirliği tartışıldığı için, sütü bir şekilde hem daha faydalı, hem de dayanıklı hale getirmek gerekiyor. (raf ömrünü uzatmak tabirini kullanmak istemediğim için dayanıklı kelimesini kullandım)

  insanoğlu hammadde olarak sütü kullanıp, dayanıklı ve faydalı ürünler elde edebilmek için yüzyıllardan bu yana çeşitli yöntemler bulmuş. peynir, yoğurt, kaymak, krema, tereyağı gibi. bu ürünlerden birisi de kefir. türkler yoğurt ve ayranı keşfederken, ruslar da kefiri keşfetmiş. ülkemizde kullanımı son yıllarda artması sevindirici en azından kolalı içecekler, ice tea'ler didi'ler yerine tercih edilesi.

  kefirin en önemli özelliği barsak dostu olması. geceyi 4-5 bira'yla kapamışsanız üzerine bir bardak kefir içmeli, biranın o şişkinlik halini alıyor. hem ishale hem kabıza iyi geliyor, defakasyonu kolaylaştırıyor, tuvalet kağıdına bile ihtiyaç duymayacak dışkılama sağlıyor ki, dışkılama hiç bu kadar keyifli hale gelmediğini gözlüyorsunuz. barsaklarda bir kalkan oluşturması ile vücudunuza aldığınız patojenlere karşı bir savunma mekanizması yapıyor ve bütün bu etki ile defans puanınız artıyor ve level atlıyorsunuz.
 5. bu içeceğe karşı kafamda hep bir ön yargı var. sütten, yoğurttan vazgeçemiyorum ama kefiri de bir türlü deneyemiyorum.
 6. ankara'da olup da mayası olan yeşillendirsin. net.
 7. gece bir bardak içince sabahları midem daha katlanılabilir oluyor. gastritin etkilerini azaltıyor kendisi tavsiye ederim. içim ve kebir çok kötü tad olarak bence atatürk orman çiftliği tad olarak favorim cam şişe olayı da daha güzel ..
  wtf
 8. yaklaşık 1 yıl kahvaltımı süsledi, kombinasyonlarım; bir bardak kefirin içine bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile az da kuru nane dökerek bir çeşit haydari cacık türevi vb oluşturmaktı. az da tuz serpiştirip lezzeti perçinledim. kahvaltı için kefir güzel bir seçenek ağızda biraz mayhoşluk oluşturuyor ama sorun yok. leziz ve besleyici.