• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
kelebekler - tolga karaçelik
üç kardeşin yolları yıllar önce ayrılmıştır. aradan geçen 30 yılın ardından babaları çocuklarını bir araya getirmek ister ve onları hasanlar köyü’ndeki evlerine geri çağırır. kardeşlerden en büyüğü cemal, onları alır ve nedenini bilmedikleri bir yolculuğa çıkar. üç kardeş köye gittiklerinde ise babalarının öldüğünü öğrenirler. babaları, köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi vasiyet etmiştir. birbirlerini çok az tanıyan kardeşler köyde kaldıkları süre boyunca yaşadıkları olaylarla kendilerini, birbirlerini ve babalarının kim olduğunu anlamaya çalışır. (beyazperde)


 1. hafif absürt komedi, yoğun dram içeren başarılı bir film. uzun süredir sinemaya gitmiyordum, bir çılgınlık yaptık, gittik. hiç de pişman olmadık. sinemada "eve dönüş" teması favorilerimdendir, hakkını vermişler.

  baş karakterler de yan roller de oldukça başarılı. hayatın içinden güzel detaylar yakalanmış, özellikle yan roller ile kullanılmış. keşfettiği şeyin üstünlüğünü yazan da, yöneten de epeyce farkında olacak ki abartmış yer yer, o da işin büyüsünü az bozmuş.

  müziğin ve bir yol filmi çekmenin gücünü güzel kullanmışlar. süre sanki bi tık kısa tutulabilirmiş. bartu küçükçağlayan'ın söylediklerini yer yer anlamakta zorlandım, ses biraz sorunluydu sanki.

  kusursuz bir başyapıt değil ama son dönemdeki yerli yapımlar arasında parıldadığı bir gerçek. nasrettin hoca hikayelerini anımsatan finali filmi bir tık aşağı çekmiş, böyle bir filme illa bir final gerekmiyordu kanısındayım.

  tavsiye ederim. trailer
 2. gişe memuru - tolga karaçelik filmi ile ayni evrende gecmektedir. hasanlar'a burdan mi gidilir? diyen huseyin abimizi canlandiran nadir sarIbacak buyuk ihtimal kelebekler filminde de olacakti ama biliyorsunuz durumlari. senaryoda buyuk ihtimal degisiklik yapip onun yerine koyde huseyin karakterini murat saglam'a vermisler ve rolu azaltilmis. koyde yeterince renkli karakter vardi zaten ama bir nadir saribacak olsa daha renk katardi.

  link

  !---- spoiler ----!

  filmin sonunu begenmemis bazi arkadaslar ama ben niyeyse cok pis bir kahkaha attim finalinde. bildigin duz, umursamaz, gamsiz bir babalari var ve fantastik bir beklenti icine girip kor cobani buluyorlar, dinliyorlar. boyle dogaustu, kissadan hisse ne bileyim bir mucize tarzi bir durum beklentisine istemeden giriyorlar ve o babadan geriye sadece borc kaliyor. zaten anlatilan baba figurunde beklenen o ama yinede bir beklentiye girmeleri sonraki tepkileri. hem absurt hem beklenen.

  !---- spoiler ----!