• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
kelebekler - tolga karaçelik
üç kardeşin yolları yıllar önce ayrılmıştır. aradan geçen 30 yılın ardından babaları çocuklarını bir araya getirmek ister ve onları hasanlar köyü’ndeki evlerine geri çağırır. kardeşlerden en büyüğü cemal, onları alır ve nedenini bilmedikleri bir yolculuğa çıkar. üç kardeş köye gittiklerinde ise babalarının öldüğünü öğrenirler. babaları, köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi vasiyet etmiştir. birbirlerini çok az tanıyan kardeşler köyde kaldıkları süre boyunca yaşadıkları olaylarla kendilerini, birbirlerini ve babalarının kim olduğunu anlamaya çalışır. (beyazperde)


 1. sarmaşık, gişe memuru' ndan sonra izlediğim ve beğendiğim bir tolga karaçelik filmi daha. film sundance film festivalinde en iyi film seçilmiş. yönetmen karaçelik kendi deyimi ile insani halleri anlatma derdinde. karaçelik bu filmde ve diğer filmlerinde de olduğu gibi birbirinden farklı insanları yine dışarıdan izole olmuş bir alanda bir araya topluyor ve onların hayalleri, gerçekleri arasında geçen durumları yer yer absürt, yer yer metafor içeren sahnelerle izleyiciye hikayeyi anlatıyor.

  başrol oynayan üç oyuncu da (tuğçe altuğ, tolga tekin ve bartu küçükçağlayan) rollerini çok gerçekçi oynamışlar. özellikle tuğçe altuğ' un gazinoda kendinden geçtiği sahne çok hoşuma gitti.

  !---- spoiler ----!

  filmin bir yerinde gişe memuru kenan' ı da görüyoruz.

  son sahnede ters köşe var.

  intihar eden anne neden intihar etti? yanında hazırladığı diğer ip kimin içindi? baba nasıl bir insandı? gibi kafama takılan sorular var.

  !---- spoiler ----!

  keyifli bir film tavsiye ederim.
 2. filmi izlerken diyalog akışları yetersiz ve bir türlü film başlangıç yapamadı daha doğrusu akıp gidemedi gibi düşünüyordum ki ilerleyen dakikalarda fikrim değişti ve film yavaş yavaş seyirciyi içine çekmeyi başardı. izlendikten hemen sonra değerlendirilmemeli, araya bir süre girince filmin çok kaliteli olduğunu söyleyebilirim. yönetmen yeni nesil umut vadeden isimlerden; bir zeki yada nuri kumaşı yok ama çok istediği ve iyi bir şeyler yapmak istediği belli. filme komedi diyen hangi çılgın bilemem, film ağır dram, bir yol ve hesaplaşma öyküsü. bir iki yerde tebessümlere kahkaha eşlik edince insanlar filmin türüne komedi deyip sıyrılıyor demekki.
 3. film yeterince güzeldi. finalini çok beğenmedim, yer yer fazla uzatılmış buldum. birkaç husus dışında genel olarak iyi bir filmdi. yönetmenin diğer filmini de izleme kararı aldım. aslında birkaç dokunuşla efsane filmler arasına bile girebilirmis bence, iyi olmakla yetinmis sanki.
  abi
 4. hafif absürt komedi, yoğun dram içeren başarılı bir film. uzun süredir sinemaya gitmiyordum, bir çılgınlık yaptık, gittik. hiç de pişman olmadık. sinemada "eve dönüş" teması favorilerimdendir, hakkını vermişler.

  baş karakterler de yan roller de oldukça başarılı. hayatın içinden güzel detaylar yakalanmış, özellikle yan roller ile kullanılmış. keşfettiği şeyin üstünlüğünü yazan da, yöneten de epeyce farkında olacak ki abartmış yer yer, o da işin büyüsünü az bozmuş.

  müziğin ve bir yol filmi çekmenin gücünü güzel kullanmışlar. süre sanki bi tık kısa tutulabilirmiş. bartu küçükçağlayan'ın söylediklerini yer yer anlamakta zorlandım, ses biraz sorunluydu sanki.

  kusursuz bir başyapıt değil ama son dönemdeki yerli yapımlar arasında parıldadığı bir gerçek. nasrettin hoca hikayelerini anımsatan finali filmi bir tık aşağı çekmiş, böyle bir filme illa bir final gerekmiyordu kanısındayım.

  tavsiye ederim. trailer
 5. gişe memuru - tolga karaçelik filmi ile ayni evrende gecmektedir. hasanlar'a burdan mi gidilir? diyen huseyin abimizi canlandiran nadir sarIbacak buyuk ihtimal kelebekler filminde de olacakti ama biliyorsunuz durumlari. senaryoda buyuk ihtimal degisiklik yapip onun yerine koyde huseyin karakterini murat saglam'a vermisler ve rolu azaltilmis. koyde yeterince renkli karakter vardi zaten ama bir nadir saribacak olsa daha renk katardi.

  link

  !---- spoiler ----!

  filmin sonunu begenmemis bazi arkadaslar ama ben niyeyse cok pis bir kahkaha attim finalinde. bildigin duz, umursamaz, gamsiz bir babalari var ve fantastik bir beklenti icine girip kor cobani buluyorlar, dinliyorlar. boyle dogaustu, kissadan hisse ne bileyim bir mucize tarzi bir durum beklentisine istemeden giriyorlar ve o babadan geriye sadece borc kaliyor. zaten anlatilan baba figurunde beklenen o ama yinede bir beklentiye girmeleri sonraki tepkileri. hem absurt hem beklenen.

  !---- spoiler ----!
 6. patlayan tavuklar çok orijinal ve acayip bir detaydı. insana çok kötü birşeyler olmuş bir dünyayı izlediği hissini net geçiriyor. imamın hallerini “itirazım var” daki imama benzettim. netice olarak son zamanlarda izlediğim en iyi filmdi.
 7. bilet alırken densiz bilet satıcısının "kelebekler'i izlemek istediğinize emin misiniz?" demesine çok sinirlendiğim, izledikten sonra da beklentimin çok çok üstünde olduğum kanısına vardığım kaliteli film.
  izleyin izlettirin, destek olun.
 8. çok sayıda 90'lar göndermesine rağmen beğenmedim. özellikle filmin finali oldukça özensiz ve baştan savma.