• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
kelebekler - tolga karaçelik
üç kardeşin yolları yıllar önce ayrılmıştır. aradan geçen 30 yılın ardından babaları çocuklarını bir araya getirmek ister ve onları hasanlar köyü’ndeki evlerine geri çağırır. kardeşlerden en büyüğü cemal, onları alır ve nedenini bilmedikleri bir yolculuğa çıkar. üç kardeş köye gittiklerinde ise babalarının öldüğünü öğrenirler. babaları, köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi vasiyet etmiştir. birbirlerini çok az tanıyan kardeşler köyde kaldıkları süre boyunca yaşadıkları olaylarla kendilerini, birbirlerini ve babalarının kim olduğunu anlamaya çalışır. (beyazperde)


 1. sarmaşık, gişe memuru' ndan sonra izlediğim ve beğendiğim bir tolga karaçelik filmi daha. film sundance film festivalinde en iyi film seçilmiş. yönetmen karaçelik kendi deyimi ile insani halleri anlatma derdinde. karaçelik bu filmde ve diğer filmlerinde de olduğu gibi birbirinden farklı insanları yine dışarıdan izole olmuş bir alanda bir araya topluyor ve onların hayalleri, gerçekleri arasında geçen durumları yer yer absürt, yer yer metafor içeren sahnelerle izleyiciye hikayeyi anlatıyor.

  başrol oynayan üç oyuncu da (tuğçe altuğ, tolga tekin ve bartu küçükçağlayan) rollerini çok gerçekçi oynamışlar. özellikle tuğçe altuğ' un gazinoda kendinden geçtiği sahne çok hoşuma gitti.

  !---- spoiler ----!

  filmin bir yerinde gişe memuru kenan' ı da görüyoruz.

  son sahnede ters köşe var.

  intihar eden anne neden intihar etti? yanında hazırladığı diğer ip kimin içindi? baba nasıl bir insandı? gibi kafama takılan sorular var.

  !---- spoiler ----!

  keyifli bir film tavsiye ederim.
 2. hafif absürt komedi, yoğun dram içeren başarılı bir film. uzun süredir sinemaya gitmiyordum, bir çılgınlık yaptık, gittik. hiç de pişman olmadık. sinemada "eve dönüş" teması favorilerimdendir, hakkını vermişler.

  baş karakterler de yan roller de oldukça başarılı. hayatın içinden güzel detaylar yakalanmış, özellikle yan roller ile kullanılmış. keşfettiği şeyin üstünlüğünü yazan da, yöneten de epeyce farkında olacak ki abartmış yer yer, o da işin büyüsünü az bozmuş.

  müziğin ve bir yol filmi çekmenin gücünü güzel kullanmışlar. süre sanki bi tık kısa tutulabilirmiş. bartu küçükçağlayan'ın söylediklerini yer yer anlamakta zorlandım, ses biraz sorunluydu sanki.

  kusursuz bir başyapıt değil ama son dönemdeki yerli yapımlar arasında parıldadığı bir gerçek. nasrettin hoca hikayelerini anımsatan finali filmi bir tık aşağı çekmiş, böyle bir filme illa bir final gerekmiyordu kanısındayım.

  tavsiye ederim. trailer