1. kişinin kendi bedenine isteyerek zarar verme eylemdir. genellikle kollara kesici bir alet ile kesi atmak sureti ile yapılır. öz yıkıcı eylemlerdir. borderline sınır kişilik bozukluğunun semptomlarından biridir. türkiye de ergenlerde be müslümcülerde sık sık görülür.
  2. eskiden aşırı sinirliyken yapardım, artık yapmamak için genelde bir takım eşyaları falan fırlatıp üzerinde tepinip onlara zarar veriyorum. zaten o kadar sinirlenmem de sık sık olmuyor. çok utanılası bir durum ama ortaokuldayken de çok sevdiğim bir çocuğa sevgimi göstermek için baş harfini kendime kazımıştım sivri şeylerle.. o ara modaydı herhalde salak ergenlik halleri.
  3. maalesef yaparım sinirliyken duvara yumruk atmak favorimdir, özellikle beşiktaş maçlarında neyseki üniversite sınav senemde sağ yerine sol elle atmaya alıştım da çok bi etkilemiyo hayatımı en fazla 2 gün sarıp geziyorum
    wtf
  4. fiziksel olanı, aşırıya kaçmamak üzere, ruhsal olanından daha az sorun teşkil eder. insanın kendini çevresinden soyutlaması, hayal kurmayı bırakması, düşünmekten kaçınması, hayatını anlamlandırma çabalarından cayması kendine verebileceği en büyük zararlardandır.
  5. esasında,vucuduna kesici bir aletle yara vermek, insanın kendini rahatlatabilecegi en iyi yöntemlerdendir. bu test edilip onaylanmış bir şeydir, şuan uydurmadım.