kerebiç - youreads

 1. Mersinimin ramazanda popülerleşen tatlısıdır. Ramazanda mersin dışında olunca insanın aklından çıkmamaktadır.(*:kerebiçli snaplere dur diyoruz)

  Nasıl anlatsam nasıl anlatsam. İçli köfte düşünün ama katmansal bakımdan. Dışı irmikle yapılan bir hamur içi de ister ceviz ister antepfıstığı dolu. Dolu dediysem tam dolu, tıka basa. İşte bu kurabiyesi. Şerbetli bir tatlı değil. Kendine ait köpüğü ile yeniyor ki bu da her damak tadına uymuyor. Köpük insanın genzini yakabiliyor. Bol tarçınlı olanı daha bir güzel kendimce.

  Köpük için şunu buldum:
  Çöven kökünün bir gün ıslatılıp bekletilmesinden ve devamlı kaynatılmasından elde edilen beyaz köpük, bir kaba alınır. Şekerle karıştırılarak çırpılır ve böylece kıvamı tutturulur.

  : bu da resmi

  Eğer mersin'e yolunuz düşer de yiyecek olursanız kerebiççi oğuz bu işte en iyisidir.
 2. antakya'da bayramda kömbe denilen cevizli,tarçınlı kurabiyenin yanında köpüğünün servis edildiğini gördüm. tadı keskin ve güzeldi. bir ottan yapıldığını yerken anlayabileceğiniz bir aroması var.
 3. bizde, egede yani, bu çöven bitkisi ile yapılan köpük helva sade yeniyor, o köpüğü -nasıl bilmiyorum- içinde bol cevizle katılaştırdıkları haline de taş helva deniyor. yani, o yöre bu yöre diye ayırdığımız tatlar aslında tıpkı bizler gibi hallihamur lezzetler. ne güzel.
  mesut