keşfetmenin hazzı - richard feynman - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.00)
keşfetmenin hazzı - richard feynman
20. yüzyılın son büyük fizikçilerinden biri olan richard feynman aynı zamanda ikon kırıcı bir ikon, ilgili bir aile babası, amatör bir sanatçı ve (rio de janerio'da bir samba orkestrasında) profesyonel müzikçiydi. feynman'ın mirası, bilime kendisini adamasında ve tutkusundadır. savunduğu bilimsel yöntem dogmaları reddeder, sonuna kadar kuşkucudur. feynman, sadece eğlenceli değil, aynı zamanda insanlığa değerli katkılar sunabilen bir bilim anlayışına inanırdı ve kendi hayatında da bunu uyguladı. bütün büyük bilim insanları gibi feynman da doğanın yasalarına dair fikirlerini meslektaşları kadar meslekten olmayan insanlarla da paylaşmayı çok severdi.

feynman'ın bilim için hissettiği tutkuyu, kısa çalışmalarının toplandığı bu kitaptan daha iyi gösteren başka bir kaynak yoktur.

"insan feynman'ı okudukça onun coşkusuna kapılıyor…"
-alan guth, the inflationary universe'ün yazarı-

"kısa anlatıların her biri haz verici. feynman her zaman aşırı, zaman zaman yürekli ve çoğu kez kışkırtıcı konuşmalar yaparak bilgisayarlardan toplumda bilimin rolüne dek uzanıyor."
-rock kolb, blind watchers of the sky'ın yazarı-

"bu kitap feynman'ın dehasını hatırlatıyor."
-nature-
(tanıtım bülteninden)
  1. murat metehan türkoğlu'nun çevirisiyle alfa yayınlarından çıkan popüler bilim kitabı.
    kitap, feynman'ın derslerinden, sempozyum konuşmalarından ve röportajlarından alınmış kesitlerden oluşuyor. feynman'ı daha yakından tanımak ve zihin dünyasını anlamak için okunabilir.