1. en çok kilo kaybettiren üç kanser: özofagus, mide, pankreas.
  diğer kanserlerdeki katabolik sürece ek olarak, fizyolojik olarak da kilo kaybına yatkınlığı artırıcı etki gösterdikleri için en çok bu üç kanserde kilo kaybı görürüz.

  son 1 ayda vücut ağırlığının yüzde 10'undan fazla kaybı malignansi düşündürür. böyle bir durumla karşılaşırsanız, doktora başvurmayı ihmal etmeyin.
 2. hasta vücut ağırlığının;
  1 ayda %5'ini , 6 ayda %10'nunu ve toplamda ideal ağırlığının %20sinden fazlasını kaybetmişse malnutrisyon tanısı koyulur.

  bu durumda hastaya oral beslenmenin yanında veya oral beslenme yerine enteral (tüple beslenme ve oral beslenme destek ürünleri) veya parenteral (damardan) beslenme tedavisi uygulanır.
 3. turizm çalışanı olduğum için yazın şuursuzca kilo kaybediyorum normalde 110kg civarı bir insanım yazları 100 kilonun altına düşüyorum. tabi kışın geri alıyorum. antalyaya gelmeden önce yaklaşık 140 kilo olduğum gerçeği var. hiç spor/diyet yapmadan sıcaktan dolayı eriyorum.
 4. hayatıma yayılmış bir durum bu. kendimi bildim bileli hep zayıftım, çok hareketli olmamın da etkisi var tabii ama yemek yemeyi aşırı sevmemem daha etkili sanırım. insan içinde bunu dediğinizde "yok artık ne salaksın insan yemek yemeyi nasıl sevmez beni bıraksalar şöyle yerim böyle yerim..." tarzı laflara maruz kalırsınız. kilo almayışım metabolizmamın hızlı oluşuyla da alakalı. yani yiyor ama kilo almıyor cümlesindeki nefret edilen kişi benim, merhaba.

  son birkaç haftadır da yine yakama yapışmıştır ayrıca. özellikle mutsuzken arttığı için beklediğim bir durumdu. acıkıyorum elbette sevdiğim güzel bir yemek olsa da yesem diye eve koşarak gidiyorum hatta. sonra yemeği tabağıma koyup iki çatal alır almaz birden o yemeği yiyemiyorum. hepsi bu. mantıklı bir sebebi yok. "artık kilo alman lazım" , "bu ne zayıflık bele bak" tarzı lafları aklıma getirip yemeğe zorluyorum kendimi ama lokmayı çiğnerken tadını alamıyorum bu sefer de. sanki plastik bir topu çiğniyormuşum gibi bir his.

  48-49 kilo arasındayken bir haftada 44-45 kiloya kadar düşünce ve stres-üzüntü kaynaklı mide sancıları beni uyutmayacak hale gelince son zamanlarda tatsız da olsa kendimi yemeye zorlamam sonucu 46-47 kiloya ulaşmış bulunuyorum.
  jole
 5. hem geçirdiğim rahatsızlıklardan hem de stresten kilo verdim biraz. kendime gelmem lazım. bir süredir protein ağırlıklı bir beslenme düzenindeyim, biraz da ev içi egzersizlerle vücudumun hareketlenmesini sağlamaya çalışıyorum. biraz kilo alınca spor yapıp seneye esmer yunan tanrısı olma niyetim var. mental ve bedensel kür için gerekli imkanlarım var şimdilik. umarım bu sağlıksız halimden kurtulurum en kısa zamanda. tavsiyelere açığım.