kimsesizler cumhuriyeti - ismail saymaz - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
kimsesizler cumhuriyeti - ismail saymaz
“diyarbakır’ın karaağaç köyü kuran kursu’nda can veren altı çocuk; tarikat şeyhleri tarafından kutsanmış ‘imansız’ bir piyasanın ve bu kuralsız piyasada bozdurulmuş kör bir inancın kurbanlarıydı. karaağaçlı çocukları; anayasasında yazıldığı üzere demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olması beklenen türkiye cumhuriyeti’nin diğer kimsesizleri izledi: konya taşkent’te doğalgaz patlamasında yiten on sekiz ve adana aladağ’da köze dönmüş on iki kız çocuğu, karaman’da tecavüze uğrayan on erkek çocuk, kütahya’da bir kolunu kıyma makinesinde bırakan on iki yaşındaki nurettin ve adıyaman’da bir ortaokul pansiyonunda ırzına geçilen erkek çocuklar...”

12 eylül’den itibaren uygulanmaya başlanıp akp iktidarlarında tamamlanan neo-liberal ekonomik politikalar sonucu türkiye’de yoksulluk ve yoksunluk, tarikat ve cemaatlerin istismar alanına dönüştü.

ismail saymaz, tarikat ve cemaatlere terk edilen eğitim alanındaki ihmalleri, kamu görevlilerinin dinî gruplara yol vermesini ve nihayet yoksul aile çocuklarının dramını gözler önüne seriyor.

kimsesizler cumhuriyeti, tarikatların “endişelerini” gidermek için kaçak eğitim kurumu açmanın ve bu kuruluşlarda çalışmanın suç olmaktan çıkarılmasının sonuçlarına ışık tutuyor. ölen, sakat kalan, cinsel saldırılarla hayatları kararan bu çocukları kader kurbanı ilan eden zihniyetin somut suç ortaklığını gösteriyor. (tanitim bulteninden)


  1. gazeteci yazar ismail saymaz'dan yine carpici bir kitap. ulkemizden son yillarda yasanan rezillikleri yine yuzumuze vurarak anlatiyor kitap. tarikat ve cemaat gibi olusumlarin egitim sistemindeki bosluklari nasil doldurduklarini ve cocuklarimizi zehirledigini tekrar tekrar hatirliyoruz. cocuk istismarinin artik normal sayildigi ulkemizde kimsesizlestiriyoruz ve cok guvendigimiz cumhuriyet artik kimsesizlerin degil bunu anliyoruz.