kimyon - youreads 1. mevzu bahis köfte ve kokoreç ise eklenmesi gereken tek baharattır.
 2. yumurta hani bana diyecektir köfteden sonra. zira bazılarında olduğu gibi ben de baskın yumurta kokusunu sevmem. hem bunu gidermek hem de kendine has rayihasını tatmak için kimyonu yumurta üzerine dökerim.

  bir diğer kullanım yeri de mercimek çorbası. fasulyede de kullanılıyor, gaz etkisini gidermek adına. ama mercimek çorbasına ayrıca yakıştığını söylemem gerek.
 3. mercimek çorbasının kimyonlusuna mahluta deniliyor sanıyorum, ya da şu an yamuluyorum^::)^
  mesut
 4. maydanozgiller familyasından olan otsu bir bitkiden elde edilen baharat. kokusu ve tadı yoğun bir baharat. yemeğe atmasam bile yanındaki baharatlara elimi atarsam kimyonu da alır bi koklar yerine bırakırım.

  en sevdiğim baharat ve bu yüzden çok nadir kullanıyorum. sucuğun temel yapı taşlarından, bazen et yemeklerine atarım o kadar, hiçbir çorbaya atmadım.
 5. baharatlarla hic aram yoktur, bir yemekte kullanacakken hep anneme sorarim. "bu koyulur mu bunun icine?" ama sanirim kimyon kofte harci icine koyuluyormus ve annemin dedigine gore kofteye tadini veren bir tutam kimyonmus. bir tutam demisti ama ben o ayrintiyi kacirip kavanozda ne kadar varsa bosaltmistim. iyi ki cok yokmus...