kimyon - youreads 1. mevzu bahis köfte ve kokoreç ise eklenmesi gereken tek baharattır.
 2. maydanozgiller familyasından olan otsu bir bitkiden elde edilen baharat. kokusu ve tadı yoğun bir baharat. yemeğe atmasam bile yanındaki baharatlara elimi atarsam kimyonu da alır bi koklar yerine bırakırım.

  en sevdiğim baharat ve bu yüzden çok nadir kullanıyorum. sucuğun temel yapı taşlarından, bazen et yemeklerine atarım o kadar, hiçbir çorbaya atmadım.
 3. yumurta hani bana diyecektir köfteden sonra. zira bazılarında olduğu gibi ben de baskın yumurta kokusunu sevmem. hem bunu gidermek hem de kendine has rayihasını tatmak için kimyonu yumurta üzerine dökerim.

  bir diğer kullanım yeri de mercimek çorbası. fasulyede de kullanılıyor, gaz etkisini gidermek adına. ama mercimek çorbasına ayrıca yakıştığını söylemem gerek.
 4. mercimek çorbasının kimyonlusuna mahluta deniliyor sanıyorum, ya da şu an yamuluyorum^::)^
  mesut
 5. baharatlarla hic aram yoktur, bir yemekte kullanacakken hep anneme sorarim. "bu koyulur mu bunun icine?" ama sanirim kimyon kofte harci icine koyuluyormus ve annemin dedigine gore kofteye tadini veren bir tutam kimyonmus. bir tutam demisti ama ben o ayrintiyi kacirip kavanozda ne kadar varsa bosaltmistim. iyi ki cok yokmus...
 6. arada sırada mutfağa gidip kokladığım mükemmel bir tadı olan, girdiği yeri güzelleştiren baharat. ve evet mercimek çorbasına çok yakışıyor.
 7. haşlanmış patatese/yumurtaya, kısıra bilhassa yakışır, patates salatasına da öyle ama esas şöyle koyu kırmızı bi kısıra basıcaksın reisi, nefis.