kişilik yoksunu insanların özellikleri - youreads

 1. baska biri olmaya calismak , bu siz de olabilir
 2. kendi çıkarları söz konusu olduğunda dürüstlük, adalet, onur gibi kavramlar onlar için bir şey ifade etmez. rahatlıkla başkalarını karalayıp, haklarını gasp edebilirler. belli bir hayat görüşleri yoktur, sağlam ve nitelikli düşüncelere de sahip değillerdir bunlar. kabul görmek ya da pohpohlanmak için ortama göre renk değiştirirler.

  edit: işbu entryde bahsedilen dürüstlük kavramı, çıkarlarla ilişkilendirilmiştir. eğer birey kendi çıkarı için, bir yer edinmek için , mevki sahibi olmak için yalanla dolanla işlerini hallediyor, birilerini karalıyor yahut başkasının emeği üzerinden geçinip kendine pay çıkarıyorsa onun kişiliğinden şüphe ederim.

  bugün benim yanımda ak dediğine, yarın başka bir ortamda kara diyorsa, bulunduğu ortama göre hayata bakışı, duruşu değişiyorsa; benim gözümde sağlam bir insan değildir. amiyane tabirle 'oynak'lık bana göre kişiliksizliğin göstergelerinden biridir.

  bu başlığa yazmanın gizli bir övgü içerdiğini düşünmüyorum. hepimizin kişiliğini oluşturan belli temeller var ve bunlara ters gelenleri ifade ediyoruz. aman efendim ben böyle über ötesi bir insanım değil söylemek istediğimiz. buraya yazılanlar en fazla yapmamaya çalıştıklarımız, imtina ettiklerimizdir. hepimiz beşeriz, şaşarız nitekim.
 3. düşünmeden konuşup patavatsızlık yapmaları, "ben" merkezcilikleri ve kendini övmeleri başlıca özellikleridir.

  bırakın sizi başkaları övsün arkadaşımm, bir duruşunuz olsunn!
 4. nedense hiç hoşuma gitmeyen başlık. içeriklerde insanlardaki olumsuz özellikleri şöyledirler böyledirler ama ben değilim gibi bir mesaj verilmeye çalışılıyor gibi algılıyorum. dürüst değil hoop kişiliksizsin, hayat görüşün yok hoop kişiliksizsin. birini yaftalamak ne zamandır bu kadar kolay oldu?
 5. (bkz: kız görünce götü başı ayrı oynayan erkek)

  bu kişi çok yakın bir arkadaşınız olabilir. daha da kötüsü yediğinizin içtiğinizin ayrı gitmediği bir kimse bile olabilir. bu insan tipinin henüz size bir zararı olmamış olabilir.

  fakat bu kişi kim olursa olsun size er ya da geç bir kazığı olacaktır. bu kazığın size gireceğini anladığınızda etkisinin az olması için bu kişilerle şimdiden fazla samimi olmamakta, önleminizi almakta fayda var. sonra üzülürsünüz.

  bir de bu kişinin şüphesiz ki karşı cinste de karşılık bulan bir modeli vardır. her ne kadar bu konuda pek fikrim olmasa da erkek versiyonundan pek farklı olduğunu zannetmiyorum.

  edit: bu kişi ben de olabilirim, siz de olabilirsiniz. yapmayın. hoş değil.
 6. dürüst değil hoop kişiliksizsin. kişiliksizsin lan tabii. daha dün yaptığın ya da yarın yapacağın şeyin doğrusunu, düşündüğün şeyin doğrusunu söylemekten acizsin. öyle bir meziyetin yok. "hala insanlar ne der, önüme taş koyarlar mı, aman kimse bilmesin, kimse azar kaymasın" diye düşünüp duran, yalancı bir sürüngensin. sen kişiliksiz olmayacaksın da kim kişiliksiz olacak lan?

  "ama yalancılık da bir kişilik özelliğidir?" bok kişilik özelliğidir. her yarda farklı bir kişisin, eşine çocuğuna anana babana yalan söyleyen adamsın, arkadaşlarına yalan söyleyen adamsın, güvenilmezsin. kimse senin kim olduğun konusunda emin değil. daha ne kadar kişiliksiz olabilirsin?