kitab-ı siyah kalem - gülfem pamuk - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
kitab-ı siyah kalem - gülfem pamuk
tarihin zor meselelerinden birine, bir muammaya yaklaşmayı deniyor gülfem pamuk, ödüllü ve geniş oylumlu ilk kitabı kitab-ı siyah kalem ile. nakkaş mehmed siyah kalem'in iz sürülemez kimliğine, genç bir doktora öğrencisinin tezi üzerinden bakıyor. muammalı mehmed siyah kalem'i, yine tarihin kışkırtıcı karakterlerinden fazlullah esterabâdî döneminden okuyor. bu bakış ve bu okuma, iki kadın karakter üzerinden, paralel bir kurguyla ilerliyor. esma ve elif. isimler ismi esma ve harfler şeyhi fazlullah ve "uğursuz" nakkaş; lam'ın yanında elif veya elif'in yanında lam. biri isimler, ötekisi harfler.

epey zor bir meseleyi, romanın geniş imkânı içinde tartışıyor yazar. okuyana "bu, hakikaten bir ilk roman mı?" sorusu emanet kalıyor. her şeyin temelinde aşk vardır, diyor kitab-ı siyah kalem. ve ekliyor, dünya da aşkla yaratılmadı mı? şeytanın kulağı bu hikâyeyi ne zaman duydu? söyleyin bana, ne zaman?
 1. everest ilk roman yarışması ödülünü almış kitap.
  yarısına kadar zorlukla okunsa da yarısından sonra oldukça saran bir roman olmuş. özellikle esterabadi'nin sahneye çıkmasını iple çekiyorsunuz.
  kitap, genç bir öğrenci ve hurufilik mezhebinin kurucusu esterabadi'nin ağzından anlatılan iki bölüm halinde yazılmış.
  genç öğrencinin kısmı yer yer acemice geçişler, hızlı gelişen olaylarla göze batsa da siğer bölümü ve kitabın temasını oluşturan siyah kalem'i yeterince aktarıyor bize.
  esterabadi'nin kısmı, dönemin atmosferini yansıtacak şekilde güzel yazılmış. özellikle burayı beğendim. siyah kalem'in başına buyrukluğu ve gizemi yeterince iyi belirtilmiş.